Nieruchomości po wywłaszczeniu bez zwolnienia z PIT

Sprzedaż części nieruchomości pozostałej po wywłaszczeniu tzw. resztówek nie korzysta ze zwolnienia z PIT.

Aktualizacja: 29.07.2016 08:35 Publikacja: 29.07.2016 08:12

Nieruchomości po wywłaszczeniu bez zwolnienia z PIT

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatniczki, która spierała się z fiskusem o daninę od zbycia nieruchomości. Chodziło o nabyte w spadku siedlisko, które tuż po śmierci spadkodawcy w dużej części zostało wywłaszczone pod budowę obwodnicy. Spadkobierczyni postanowiła sprzedać tzw. resztówkę, czyli pozostałą część nieruchomości, która wskutek wywłaszczenia nie nadaje się do dotychczasowych celów. W takiej sytuacji właściciel ma prawo wystąpić o jej odkupienie przez państwo.

Sprzedaż miała miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nabyto grunt, więc w grę wchodziła konieczność zapłaty PIT. Kobieta jednak uważała, że sprzedaż resztówki spełnia warunki zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z opodatkowania m.in. przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie.

Fiskus wyjaśnił jednak, że resztówka może być odkupiona na wniosek właściciela dopiero po zakończeniu procesu wywłaszczenia i nie można przy tym go uzależniać od zaspokojenia roszczenia o wykup pozostałej części nieruchomości. Roszczenie takie ma więc charakter cywilnoprawny. W tej części sprzedaż nie nastąpiła na cele uzasadniające jej wywłaszczenie.

Sprawa trafiła na wokandę, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę podatniczki. Jego zdaniem nie można postawić znaku równości między odszkodowaniem uzyskanym „stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie" z ceną uzyskaną z odpłatnego zbycia tzw. nieruchomości resztującej w trybie art. 13 ust. 3 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych. WSA podkreślił, że wszelkie przywileje podatkowe są wyjątkiem od jednej z kluczowych zasad sprawiedliwości społecznej.

Ostatecznie rację fiskusowi przyznał NSA. Również w jego ocenie sprzedaż w wyniku wniosku o odkup resztówki pozostałej po wywłaszczeniu nie korzysta ze zwolnienia. Jak tłumaczyła sędzia sprawozdawca Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka, w spornym przypadku nie ma podstaw do nadinterpretacji przepisów o PIT i stosowania do niego zwolnienia.

Sąd kasacyjny nie dopatrzył się też naruszenia konstytucji.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 1766/14

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku