Firmy deweloperskie, jak mówi Marcin Uryga, analityk Emmerson Realty, coraz chętniej budują osiedla w zagłębiach biurowych. – Ze względu na dużą liczbę potencjalnych najemców mieszkania w takich miejscach są atrakcyjne dla inwestorów – podkreśla. – Koncentracja biur przyciąga handel i usługi, z których korzystają także mieszkańcy nowych osiedli. Nie bez znaczenia jest także nowoczesna architektura biurowców i zagospodarowanie terenów wokół nich.
Gęste budowanie
Także Marcin Krasoń, analityk firmy Home Broker, zwraca uwagę, że lokale niedaleko biurowców często kupują inwestorzy. – Tereny przy biurach są dla deweloperów łakomym kąskiem, bo popyt na mieszkania w takich miejscach jest duży – podkreśla. – Najwięcej biur buduje się dziś na warszawskiej Woli. W czterech narożnikach ronda Daszyńskiego, w rejonie stacji drugiej linii metra, mają powstać biurowce o łącznej powierzchni 300 tys. mkw. To tyle, ile jest w całej Łodzi – zwraca uwagę.
Trudno się więc dziwić, jak dodaje Marcin Krasoń, że na pobliskich ulicach – Karolkowej, Giełdowej, Siedmiogrodzkiej powstają gęsto zabudowane osiedla, jak: InCity, Union Apartamenty, Capital Art Apartments. – Drugie stołeczne centrum biurowe to Służewiec Przemysłowy, czyli okolice Galerii Mokotów. Tam również powstaje sporo inwestycji deweloperskich – opowiada analityk Home Brokera. – Najwięcej jest ich w okolicy ul. Cybernetyki i Obrzeźnej. Jeden z projektów to Moduo Mokotów House. Bliskość biur i centrum handlowego to niejedyna zaleta tej lokalizacji. Dla klientów biznesowych liczy się także szybki dojazd do lotniska.
O biurowej dominacji Warszawy mówi także Marcin Uryga. – Na kolejnych miejscach są Kraków, Wrocław, Trójmiasto – wskazuje. – W Krakowie w pobliżu Quattro Business Park powstaje np. osiedle Budimeksu, a niedaleko inwestycji Buma Square Business Park – osiedle Megapolis.