Komentuje Anna Krzyżewska, ekspert Open Finance:
- Udzielając klientowi kredytu, bank zobowiązany jest zabezpieczyć jego spłatę. Jednym z zabezpieczeń wymaganych przez bank jest ubezpieczenie. Może to być ubezpieczenie na życie klienta lub - w przypadku kredytów hipotecznych - ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.
Ubezpieczenie jest umową dwustronną zawieraną między klientem banku, czyli kredytobiorcą, a towarzystwem ubezpieczeń. Sama umowa jednak nie zabezpiecza bezpośrednio interesu banku i nie stanowi zabezpieczenia kredytu. W razie wystąpienia szkody, odszkodowanie otrzymuje osoba bezpośrednio wskazana w polisie, czyli dokumencie potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia.
Tą osobą jest ubezpieczony. Czynnością, która powoduje przelanie praw ubezpieczonego z umowy ubezpieczenia na bank jest dokonanie cesji czyli przelewu wierzytelności pieniężnej z umowy ubezpieczenia. Dokument podpisywany jest między dwoma stronami: klientem zaciągającym kredyt i ubezpieczonym a bankiem, który udziela kredytu i wymaga zabezpieczenia w postaci polisy. Podpisanie tego dokumentu skutkuje zmianą osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowania z klienta na bank.
W razie wystąpienia szkody, świadczenie określone w polisie przelewane jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe bezpośrednio na rachunek banku i służy nadpłaceniu kapitału kredytu, który taka cesja z polisy zabezpiecza.