– Prawdziwe apartamenty deweloperzy budują coraz częściej nie w klasycznych apartamentowcach, ale na ostatnich kondygnacjach budynków ze średniej półki – zwraca uwagę Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Apartamentowe wieże nie wyrastają jak grzyby po deszczu. Taka inwestycja to wydarzenie dekady. Rynek luksusowych mieszkań pozostanie zdominowany przez mniej lub bardziej kameralne projekty, liczące od kilku do 30–40 lokali – opowiada. Czasem, jak dodaje Jędrzyński, powstają inwestycje z ponad setką mieszkań z najwyższej półki.
Także Marcin Krasoń, analityk Home Brokera zwraca uwagę, że rynek apartamentów jest zdominowany przez kameralne budynki. – Wybudowanie wysokościowca w wielu miejscach uniemożliwia plan zagospodarowania – wyjaśnia.
Nie na pierwsze M
Najwięcej apartamentowców, jak mówi Marcin Krasoń, deweloperzy budują w Warszawie. – W drugim rzędzie są Kraków i Trójmiasto, w trzecim – Wrocław i Poznań – wskazuje. – Wyjątek, jeśli chodzi o wielkość miasta, stanowią kurorty wypoczynkowe, gdzie także powstają apartamenty.
Krasoń zauważa, że mało kto kupuje apartament jako swoje pierwsze mieszkanie. Lokale z najwyższej półki wybierają m.in. inwestorzy.
Poza inwestycjami deweloperskimi są jeszcze kamienice. – Aby dostosować je do oczekiwań zamożnych klientów, inwestuje się ogromne pieniądze – opowiada analityk Home Brokera. – Powstają podziemne garaże, nowoczesne windy.