Czas przeprowadzek
Wrocławska Giełda Nieruchomości (WGN) pośredniczyła w wynajmie powierzchni dla niemal 70 najemców. – Całkowita powierzchnia wynajętych magazynów to 250 tys. mkw. – podaje Leszek Michniak, szef WGN. – Najwięcej transakcji przeprowadziliśmy w województwach zachodniopomorskim, łódzkim i śląskim. Liczba transakcji była większa niż w 2015 roku o 20 proc.
Firma BNP Paribas Real Estate Poland doradzała przy wynajmie ponad 180 tys. mkw. powierzchni magazynowych. Jak podaje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych na Europę Środkowo-Wschodnią, oznacza to ponad 50-proc. wzrost w skali roku. – Największe przeprowadzone z naszym udziałem transakcje dotyczyły obiektów w centralnej Polsce (ponad 80 tys. mkw.) oraz w okolicach Warszawy (ponad 50 tys. mkw.). Ważnym rynkiem okazał się Poznań i jego okolice, gdzie pośredniczyliśmy w wynajmie ponad 10 tys. mkw. – mówi Pyś-Fabiańczyk. – Regiony te stanowią dla najemców logistycznych tzw. center of gravity, czyli lokalizację wyznaczoną metodą wyważonego środka ciężkości, która zapewnia minimalizację kosztów transportu, dowozu i wywozu towarów. Gdy centrum magazynowe ma obsługiwać wiele rynków sprzedaży w Polsce lub Europie Środkowo-Wschodniej lub gdy jest wielu dostawców, wynajmujący najchętniej poszukują obiektów w okolicach Strykowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi. Dużą popularnością cieszą się także okolice Warszawy – Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Pruszków i Nadarzyn – wyjaśnia.
Dodaje, że deweloperzy oferują powierzchnie o bardzo wysokim standardzie technicznym. – Stosują materiały wysokiej jakości, korzystają z energooszczędnych rozwiązaniach – mówi Pyś-Fabiańczyk.
Firma Axi Immo Group nie podaje, ile mkw. magazynów wynajęła. Renata Osiecka, partner zarządzająca w tej firmie, mówi, że wśród klientów spółki są firmy o różnym profilu działalności, m.in. operatorzy logistyczni, dystrybutorzy oraz klienci końcowi z branż automotive, e-commerce, zrób to sam i przemysłu. – Wśród wielu transakcji możemy wymienić np. projekt dla firmy TrioLine, producenta mebli na zamówienie, który wynajął 30,2 tys. mkw. w parku Panattoni Park Poznań V – podaje.
Nowe miasta
Renata Osiecka zauważa, że deweloperzy budowali dużo zarówno w tradycyjnych lokalizacjach magazynowych, jak i w mniejszych miastach, np. Bydgoszcz, Szczecin, Lublin. – Duży popyt sprzyjał realizacji inwestycji spekulacyjnych, zwłaszcza tam, gdzie jest mało pustostanów – zauważa. – Silnie podstawy gospodarcze i wzrost produkcji, w tym dużych inwestycji, będą pozytywnie oddziaływać na sektor magazynowy. Wydaje się, że mamy przed sobą kolejny stabilny rok, jednak mniejsza dostępność pracowników, wzrost kosztów pracy oraz negatywne skutki ustawy o obrocie gruntami rolnymi mogą mieć wpływ na wyniki na koniec 2017 r. – ocenia.
Savills sektorem magazynowym zajmuje się od końca ubiegłego roku i dopiero rozwija działalność na tym rynku, dlatego też nie podaje swoich transakcji.