Większość nowo budowanych biurowców, jak mówi Martin Lipiński, dyrektor z AXI Immo, to obiekty ekologiczne. – 70 proc. wszystkich zielonych budynków w Polsce to właśnie biurowce – podkreśla. – Ekologiczność jest jednym z podstawowych wymogów najemców. Deweloperzy odpowiadają na te oczekiwania. Nawet jeśli powstające biurowce nie mają tzw. zielonych certyfikatów, to w jakimś stopniu zawsze spełniają wymagania ekologicznego budownictwa – zapewnia. Dodaje, że także właściciele modernizowanych budynków starają się potwierdzać, że są one przyjazne środowisku. – Przykładem jest biurowiec Spektrum, który po modernizacji w 2014 roku uzyskał certyfikat BREEAM – wskazuje.
Materiały i systemy
Łukasz Michalak, ekspert działu zarządzania projektami w firmie Savills, ocenia, że zielone budownictwo staje się standardem. – Niemal wszystkie nowo powstające budynki są budowane w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju – mówi. – Deweloperzy potwierdzają to certyfikatami.
O zrównoważonym rozwoju mówi także Martin Lipiński. – W praktyce jest to stosowanie takich materiałów, rozwiązań technologicznych i systemów zarządzania, które pozwalają m.in. na oszczędzanie energii i zwiększenie szczelności akustycznej – wyjaśnia. – Ekologiczne budynki to poszukiwanie równowagi między kosztami a zdrowiem i wygodą użytkowników oraz dążeniem do minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.
– Na to, czy budynek można nazwać ekologicznym, wpływają nie tylko rozwiązania techniczne związane np. z energooszczędnością – zwraca uwagę Łukasz Michalak. – W procesie certyfikacji weryfikuje się wiele cech budynku i jego otoczenia, w tym dostęp do transportu publicznego i terenów zielonych – wyjaśnia.