Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.08.2017 11:22 Publikacja: 05.08.2017 10:53
Foto: Adobe Stock
Może się okazać, że umowa zawarta kilka lub kilkanaście lat temu w nowych realiach gospodarczych jest trudna do wykonywania, a obciążona nieruchomość może być wykorzystywana inaczej.
W takich sytuacjach zastosowanie ma art. 291 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim, jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, to właściciel nieruchomości obciążonej może za wynagrodzeniem żądać zmiany treści lub sposobu jej wykonywania. Żądanie takie nie może być kierowane, gdyby zmiana przyniosła niewspółmierny uszczerbek dla nieruchomości władnącej, czyli tej, której właściciel korzysta ze służebności. W orzecznictwie podawane są przykłady zmiany treści służebności. I tak zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 12 września 1988 r. (III CZP 79/88), zmiana sposobu służebności może polegać na przeniesieniu szlaku drożnego z działki dotychczas obciążonej na działkę sąsiednią, wchodzącą w skład tej samej nieruchomości. Odnosić się może również do zmiany treści służebności drogowej - zwłaszcza, jeżeli zmiana taka miałaby być przeprowadzona w ramach jednej nieruchomości.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko jednemu z najbardziej znanych prawników w Polsce, prof....
Były prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz nie będzie musiał odbyć kary prac społecznych z...
Zasiłek opiekuńczy, przyznawany zazwyczaj na opiekę nad chorym dzieckiem, przysługuje także w przypadku innego c...
We wtorek 15 lipca wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) wznawiają nabór wnioskó...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Po raz pierwszy w historii Rady Dialogu Społecznego strona pracowników i strona pracodawców przyjęły jednomyślni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas