Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.03.2021 20:11 Publikacja: 04.03.2021 20:11
Foto: materiały prasowe
Po prawie dekadzie powracają prace nad wprowadzeniem w Polsce prawa własności warstwowej. Chodzi o oderwanie od zasady superficies solo cedit i umożliwienie wyodrębnienia własności przestrzeni nad lub pod ziemią, niezależnie od własności czy użytkowania wieczystego gruntu. O takie prawo zabiega m.in. spółka PKP, która uzyskałaby możliwość komercyjnego zagospodarowania przestrzeni nad torami kolejowymi.
Dziś możliwość wykorzystania przestrzeni nad torami jest mocno utrudniona. Brak adekwatnej instytucji prawnej wymaga stosowania prawniczej ekwilibrystyki (np. ustanawiania „służebności zabudowy"), co negatywnie rzutuje na możliwości finansowania i późniejszego obrotu inwestycją. W konsekwencji niezagospodarowanych pozostaje bardzo wiele atrakcyjnie położonych nieruchomości kolejowych. Zmiana tej sytuacji jest uzasadniona urbanistycznie, może pozwolić na lepsze wykorzystanie doskonale zlokalizowanych, skomunikowanych i uzbrojonych nieruchomości, a przy okazji może się przyczynić do polepszenia sytuacji ekonomicznej PKP.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wbrew zapowiedziom rządu gminy nie odzyskają prawa do ustalania wskaźnika parkingowego na osiedlach powstających...
Deweloper uregulował w terminie kolejny kupon. W środę zapada seria obligacji o wartości 30 mln zł.
Dwukondygnacyjny park handlowy Andersa w Gliwicach ma być otwarty w pierwszej połowie 2026 roku.
Rozporządzenie w sprawie miejsc doraźnego schronienia w budynkach wielorodzinnych zostanie ogłoszone najpóźniej...
Obniżki stóp procentowych mogą wpłynąć nie tylko na zwiększenie zdolności kredytowej klientów, ale i na wzrost c...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas