#RZECZoPRAWIE - Grzegorz Kiełpsz: Mieszkanie+ nie rozwiąże problemu braku tanich mieszkań

Żaden program rządowy czy samorządowy nie rozwiąże problemu deficytu tanich mieszkań dla Polaków. To może zabezpieczyć wyłącznie rynek - uważa Grzegorz Kiełpsz, prezes Związku Firm Deweloperskich.

Aktualizacja: 19.03.2018 16:23 Publikacja: 19.03.2018 14:49

Grzegorz Kiełpsz

Grzegorz Kiełpsz

Foto: ROL, rp.pl rp.pl rp.pl rp.pl

Grzegorz Kiełpsz był gościem Mateusza Rzemka w poniedziałkowym wydaniu #RZECZoPRAWIE. Oceniał  specustawę nowelizującą program Mieszkanie+.  Pierwsze komentarze są takie, że deweloperzy bardzo skorzystają na zmianie przepisów, bo mają być odblokowane, odrolnione grunty w miastach.

- Słyszałem nawet, że teraz deweloperzy będą robić swoje interesy z samorządami i z rządem.  Ale to nie tak. Projekt nie był konsultowany ze środowiskiem deweloperskim. Wiele rozwiązań oceniamy jako niekorzystne dla naszego środowiska.   Jedyną rzeczą, o którą postulowaliśmy, jest odblokowanie gruntów rolnych w granicach administracyjnych miast, bo zablokowanie ich było pomyłką – powiedział Grzegorz Kiełpsz.

Jego zdaniem każdy krok w kierunku poprawienia warunków rynkowych w regulacjach prawnych, jak np. zwiększenie dostępności gruntów inwestycyjnych, powoduje, że mieszkań będzie można zbudować więcej i będą one tańsze, niezależnie od tego, kto je będzie budował.

Słabą stroną projektu jest, według eksperta, zmiana ośrodka decyzyjnego w sprawie przekształcania gruntów rolnych w miastach. Nie zrobi  już tego samorząd lokalny, lecz wojewoda, ale gminy zachowają ostateczne prawo weta, którym mogą zablokować inwestycje.

- To niesie ze sobą pewne zagrożenia, ponieważ władztwo planistyczne jest w samorządach, a rząd próbuje je przejąć, ale nie całkowicie.  W zależności od statusu planistycznego danej ziemi w gminie będzie czekał na zgodę lub nie. Możliwe są negatywne konsekwencje tych zmian, bo muszą się dogadać dwie władze. I od razu jest w to wpisany  konflikt, gdyż nie we wszystkich samorządach władzę dzierży PiS. Ciekawy jestem, jak sobie poradzi z tym konfliktem ustawodawca - mówił prezes Związku Firm Deweloperskich.

Co powinno się zmienić, by faktycznie młodzi Polacy dostali tanie mieszkania?

- Jeśli mówimy o dużej skali, to moim zdaniem żaden program rządowy czy samorządowy nie rozwiąże problemu.  To może zabezpieczyć wyłącznie rynek. Im więcej gruntów będzie przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, im niższe będą koszty budowy – a  na to się składają koszty pracy, koszty materiałów budowlanych i różne wymogi środowiskowe  - tym więcej mieszkań na wynajem będzie  wybudowanych i „wypuszczonych” na rynek, a tym samym  czynsze najmu będą niższe.  Wsparcie jest potrzebne, ale bardziej widziałbym je w liberalizacji przepisów, procesów inwestycyjnych, a nie wchodzeniu nowego gracza na ten rynek. Ktokolwiek to będzie: czy to będzie agenda rządowa, czy samorządowa  musi się długo uczyć tego wszystkiego, co deweloperzy uczą się od 25 lat, a nadal nie twierdzą, że wszystko wiedzą – stwierdził Grzegorz Kiełpsz.

Grzegorz Kiełpsz w #RZECZoPRAWIE:

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”