Gdańskie Żurawie powstaną na 1,5-hektarowej działce, na terenie Młodego Miasta, pomiędzy ul. Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. To, jak przypomina Tomasz Konarski, prezes spółki YIT w Polsce, pierwsza inwestycja firmy w Gdańsku. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wyniesie ponad 40,5 tys. mkw. Na parterze każdego z nich znajdą się lokale handlowo-usługowe.

Mota-Engil wybuduje dla YIT 243 mieszkania o powierzchni od 29 do 92 mkw. Zakończenie części mieszkaniowej inwestycji deweloper zapowiada na III kw. 2023 roku.

- Z mieszkań rozpościerać się będzie widok na panoramę miasta, którą wyróżniają górujące nad miastem dźwigi stoczniowe, stanowiące ważny element dziedzictwa miasta – mówią przedstawiciele dewelopera. - To właśnie te żelazne kolosy stanowiły inspirację przy nadawaniu nazwy realizowanej przez nas inwestycji Żurawie. Pracą nad projektem Żurawi kierował profesor Rainer Mahlamäki, jeden z najwybitniejszych fińskich architektów, który jest znany w Polsce m.in. z koncepcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wspólnie z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z Latergrupa Architekci i architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK stworzyli projekt budynków, które łączą w sobie elementy historii Gdańska oraz tradycji fińskiej architektury.

Misją architekta jest opracowanie projektu, który z jednej strony będzie nawiązywał do historii, a z drugiej będzie odpowiadał na współczesne, a nawet przyszłe potrzeby użytkowników oraz lokalnej społeczności – mówi cytowany w komunikacie prof. Rainer Mahlamäki. - Powinniśmy uszanować istniejącą starą zabudowę, tworząc coś, co będzie kontynuacją przeszłości, rozumiejąc jednocześnie teraźniejsze uwarunkowania i starając się przewidzieć przyszłość, aby miasto i jego tkanka dalej się rozwijały – podkreśla.