Miasta rozwijają się w błyskawicznym tempie. Jak grzyby po deszczu rosną nowoczesne osiedla i naszpikowane technologią biurowce, które przyciągają młodych mieszkańców i młodych pracowników.
Samorządy starają się, by miejskie przestrzenie były przyjazne także dla seniorów. W Gdyni, jak podkreśla Michał Guć, wiceprezydent miasta ds. innowacji, od 2004 roku działa rada ds. seniorów. – Tworzą ją przedstawiciele organizacji i środowisk działających na rzecz osób starszych oraz reprezentanci prezydenta miasta – opowiada wiceprezydent. – Rada wypracowuje rozwiązania, które mają zapewnić wysoką jakość życia. W 2016 roku uruchomiliśmy kartę Gdynia Senior Plus. Każda gdynianka i każdy gdynianin w wieku powyżej 60. roku życia może ją wyrobić bezpłatnie. Upoważnia ona do korzystania na atrakcyjnych warunkach z usług kultury, sportu i z wybranych obiektów gastronomicznych.
Spacery badawcze
Gdynia stara się, by każda nowo powstająca inwestycja była dostępna nie tylko dla seniorów, ale i osób niepełnosprawnych. – Tworzymy miasto przyjazne wszystkim mieszkańcom bez względu na ich wiek i kondycję fizyczną – zapewnia Michał Guć. – Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zapytanie samych seniorów, jak widzą swoje miasto i co chcieliby w nim zmienić. W ubiegłych latach zaproszono osoby starsze na spacery badawcze, w trakcie których mieli okazję się podzielić uwagami, jakie widzą przeszkody w poruszaniu się po mieście, jak oceniają małą architekturę i na jakie rozwiązania czekają – opowiada.
Podkreśla, że miasto chce dostosowywać obiekty i miejsca do potrzeb seniorów, osób z niepełnosprawnością ruchową, niewidomych, niedowidzących, niesłyszących, niedosłyszących, kobiet w ciąży, ale też do potrzeb osób z dziecięcymi wózkami albo ciężkim bagażem.
– Promujemy uniwersalne projekty i najlepsze rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami – podkreśla wiceprezydent Gdyni . – Przykładem jest między innymi park i taras widokowy na Kamiennej Górze, inwestycja, która będzie gotowa już w przyszłym sezonie. Na sam szczyt można bez problemu wjechać kolejką linową, właśnie ruszyła budowa windy ułatwiającej poruszanie się między tarasami – opisuje.