Michał Wysocki, prawnik z kancelarii Wysocki i Partnerzy
– Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, nawet tak mała przebudowa domu rekreacyjnego, stosownie do przepisu art. 28 ustawy prawo budowlane wymaga ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Do wniosku o jej wydanie powinny być dołączone wymagane prawem dokumenty – w szczególności projekt budowlany. Prawo budowlane tylko w sytuacjach wskazanych w przepisach art. 29 – 31 zwalnia inwestora z obowiązku uzyskania wyżej wymienionej decyzji.
Jeśli inwestor nie uzyska decyzji o zezwoleniu na budowę lub przebudowę obiektu, mamy do czynienie z tzw. samowolą budowlaną. I dlatego też właściwy organ zobowiązany jest wydać decyzję administracyjną nakazującą rozbiórkę części obiektu budowlanego, wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę. Jest to decyzja, której celem jest usunięcie samowoli budowlanej.
Aby nie dopuścić do wydania takiej decyzji, w przypadku gdy budowa został już zakończona, inwestor może wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o wydanie decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego (tzw. decyzja legalizacyjna). Do wniosku należy oczywiście dołączyć, wcześniej sporządzony projekt budowlany.
Stosownie do art. 49 prawa budowlanego, właściwy organ wyda decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego po łącznym stwierdzeniu zgodności projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, kompletności projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz wykonania projektu budowlanego przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia.