Obowiązek utrzymania czystości i porządku, nie tylko zresztą na chodnikach, nakłada na właścicieli nieruchomości [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6D11F12093286A190F68C7BD9F90DEFF?id=180129]ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.)[/link].
Za właścicieli, na których ciąży obowiązek utrzymania czystości, uważa się nie tylko osoby bądź firmy, które legitymują się wyłącznym prawem własności, ale także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych, instytucje posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także osoby, które w jakikolwiek sposób weszły w ich posiadanie, w tym także dzierżawców.
Jeśli na nieruchomości znajduje się budynek z mieszkaniami będącymi odrębną własnością, obowiązek ten obciąża osoby, którym wspólnota mieszkaniowa powierzyła zarząd, albo właścicieli lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.
[srodtytul]Czystość na posesji [/srodtytul]
Zgodnie z ustawą właściciele [b]muszą wyposażyć nieruchomości w urządzenia służące gromadzeniu odpadów komunalnych (śmietniki, zsypy, szamba) oraz utrzymywać te urządzenia w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym[/b]. Na nich też ciąży [b]obowiązek zadbania o przyłączenie do istniejącej sieci kanalizacyjnej[/b], a jeśli jej nie ma – o wyposażenie nieruchomości w bezodpływowy zbiornik nieczystości płynnych lub przydomową oczyszczalnię.