Szykują się kolejne zmiany w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/skorowidz.spr?id=172501]przepisach spółdzielczych[/link].
– Przed świętami Bożego Narodzenia została powołana specjalna podkomisja sejmowa, do której trafiły cztery projekty zmian do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: ustawa). Ponadto jeden dotyczący prawa spółdzielczego. Ich autorami są: Senat oraz grupy posłów z PiS i PO – wyjaśnił Wiesław Szczepański, poseł Lewicy, zasiadający w tej podkomisji.
[srodtytul]Powrót zebrania przedstawicieli[/srodtytul]
Senacki projekt oraz jeden z dwóch zgłoszonych przez posłów PO są ściśle związane z wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2009 r. Posłowie chcą poprawić zasady przekształceń mieszkań zakładowych nieodpłatnie przekazanych przed laty spółdzielniom przez prywatyzowane i upadające przedsiębiorstwa państwowe. Proponują więc, by najemca najpierw wnosił wkład budowlany, a dopiero potem spółdzielnia przenosiła na niego własność lokalu. Walne zgromadzenie będzie mogło jednak podjąć uchwałę o zasadach udzielania przez radę nadzorczą bonifikat.
Parlamentarzyści chcą też powrotu zebrań przedstawicieli. Projekt zakłada, że spółdzielnie w swoim statucie będą określać, czy chcą mieć zebranie przedstawicieli czy nie. W tych, które go nie chcą, pozostanie walne zgromadzenie. Trybunał nie uchylił wprawdzie przepisu, który likwidował zebrania przedstawicieli i zastępował je walnymi zgromadzeniami podzielonymi na części, budzi on jednak kontrowersje.