Praktyka przenoszenia pozwoleń budowlanych z jednego przedsiębiorcy na drugiego jest dosyć powszechna. Kwestie te reguluje art. 40 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=176B8FA77099FA3276192FDB815B2127?id=183262]prawa budowlanego[/link]. Stawia on trzy warunki, które trzeba spełnić, aby udało się zrobić to skutecznie.
[b]Zbywający inwestycję musi się zgodzić na przeniesienie, a kupujący zobowiązać do przejęcia nie tylko samych praw, ale i obowiązków związanych z pozwoleniem. [/b]
Ten ostatni powinien złożyć ponadto oświadczenie, że przysługuje mu prawo do dysponowania gruntem, a to oznacza, że zanim zdecyduje się na przeniesienie pozwolenia, musi uzyskać do niego tytuł prawny, np. nabyć na własność. Takie same zasady obowiązują w wypadku przeniesienia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych.
Decyzja o przeniesieniu pozwolenia jest tzw. decyzją związaną. Oznacza to, że jeśli spełni się wspomniane trzy warunki, to starosta lub wojewoda nie ma prawa odmówić dokonania tej operacji.
[srodtytul]Po decyzję do starosty [/srodtytul]