[b]Większość transakcji najmu biur w Warszawie dotyczyła w ub.r. powierzchni do 500 mkw. Największe powierzchnie w stolicy wynajęły Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w powstającym kompleksie Poleczki Business Park (16,5 tys. mkw.) oraz firma Bosch, która zajęła budynek na własne potrzeby (8,9 tys. mkw.)[/b] – podaje firma Cushman & Wakefield.
[wyimek]3,2 mln mkw. tyle nowoczesnej powierzchni biurowej jest dziś w Warszawie. Ponad 260 tys. mkw. biur przybyło w minionym roku[/wyimek]
W ciągu ubiegłego roku na warszawskim rynku oferowano stosunkowo dużo biur na podnajem (ponad 50 tys. mkw.). Transakcje podnajmu nie cieszyły się jednak popularnością. Jak będzie w tym roku?
– W 2010 r. na rynku biurowym nie należy się spodziewać radykalnych zmian. Dzięki niskim czynszom możemy oczekiwać dalszego powolnego wzrostu popytu, co przy stosunkowo niewielkiej podaży może przynieść lekkie spadki wskaźnika pustostanów (zwłaszcza w lokalizacjach poza centrum, – przewidują analitycy Cushman & Wakefield w swoim najnowszym raporcie.
W 2009 r. deweloperzy oddali w Warszawie do użytku 19 nowych biurowców o całkowitej powierzchni 266 tys. mkw. Tym samym zasoby biurowe stolicy osiągnęły poziom blisko 3,25 mln mkw. Podobnie jak w latach poprzednich największa podaż dotyczyła stref spoza centrum, szczególnie rejonów Służewca Przemysłowego oraz Al. Jerozolimskich i ulicy Żwirki i Wigury.