Poprowadzenie budowy domu jako inwestor zastępczy proponuje m.in. firma ES Polska. – Inwestor zastępczy zbierze za klienta wszelkie dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę, zajmie się uzgodnieniami, warunkami przyłączenia mediów czy badaniem gruntów – wylicza Marcin Stefański, menedżer projektu z firmy ES Polska. – Jeśli klient nie ma jeszcze działki, to możemy pomóc przy jej zakupie, możemy też przygotować komplet niezbędnej dokumentacji. W kwietniu w ES Polska rusza zresztą program, w ramach którego nasz pracownik, po podaniu przez inwestora wymogów dotyczących ceny czy lokalizacji działki, przedstawi mu kilka ofert spełniających kryteria – podkreśla.
Według Marcina Stefańskiego lepiej jednak, gdy klient ma już działkę i przyjdzie do firmy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. – Wtedy praktycznie od ręki możemy rozpocząć prace projektowe i kompletować pozostałą dokumentację – zapewnia przedstawiciel ES Polska. Jeśli klient dopiero stara się np. o warunki zabudowy, proces się wydłuża, bo na taki dokument czeka się od trzech do sześciu miesięcy.
[srodtytul]Od geodety po wykończenie[/srodtytul]
Według ekspertów inwestorzy zastępczy cieszą się dziś dużą popularnością. – Coraz więcej osób zainteresowanych budową domu decyduje się na skorzystanie z profesjonalnego doradztwa i poprowadzenia budowy przez specjalistów – uważa Jacek Szafran z firmy Ilifo, ekspert budowy Silka i Ytong. Według niego przerzucenie ciężaru budowy na inwestora zastępczego pozwala na zrealizowanie inwestycji w sposób fachowy i szybki. – Mamy też gwarancję, że każdy etap budowy będzie wykonany zgodnie z założeniami, w dodatku przy minimalnych kosztach – zapewnia Jacek Szafran.
Jego firma prowadzi rozszerzoną formę budowania pod klucz. – Oznacza to, że załatwiamy wszelkie formalności, począwszy od pomocy w wyborze działki i sfinalizowanie jej zakupu, reprezentowanie inwestora przed osobami i instytucjami związanymi z prowadzoną inwestycją i uzyskanie wszelkich potrzebnych pozwoleń, opinii, uzgodnień itp., aż do uzyskania pozwolenia na budowę. Zajmujemy się także wszelkimi czynnościami związanymi z zakupem wybranego projektu domu, ewentualnymi zmianami w nim, jego adaptacją itp. – wylicza Jacek Szafran.
W kolejnym etapie firma zajmuje się organizacją prac i nadzorem nad nimi, zaczynając od geodety i kierownika budowy, przez wybór ekip wykonawczych, aż po czynności związane z oddaniem obiektu do użytku. – Zajmujemy się także kompleksową dostawą materiałów budowlanych – mówi Jacek Szafran. Podkreśla, że inwestor może się zająć wszystkimi lub tylko wybranymi etapami budowy, w zależności od potrzeb klienta.