Od przysługującego mieszkańcowi prawa do lokalu zależy zakres jego praw i obowiązków związanych z opłatami.W spółdzielni mieszkańcy mogą posiadać lokatorskie prawo do lokalu, prawo własnościowe, odrębną własność lokalu albo być najemcami mieszkań. W wielu przypadkach, aby mieszkać w spółdzielczych zasobach, nie trzeba posiadać członkostwa spółdzielni – prawidłowością po ostatnich zmianach przepisów będzie zapewne przekształcanie praw spółdzielczych w odrębną własność i rezygnacja z członkostwa w spółdzielni. Warto pamiętać, że osoby posiadające członkostwo opłacają też działalność społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię. Mieszkańcy, którzy nie należą do spółdzielni, nie mają takiego obowiązku.
Osoby, które mają członkostwo, a jednocześnie posiadają lokatorskie albo własnościowe prawo do lokalu, muszą pokrywać koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale. Muszą też ponosić koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie w postanowieniami statutu. Na takich też zasadach opłaty wnoszą osoby, które posiadają spółdzielcze prawa do lokali, ale nie są jej członkami.
Członkowie spółdzielni, którzy są właścicielami lokali, muszą uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, nieruchomości wspólnych, jak również nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni. Na właścicielach lokali, którzy nie mają członkostwa w spółdzielni, ciążą podobne obowiązki, z tym że uczestniczą w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, ale tylko tych, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.Uwaga! Spółdzielnia może różnicować stawki opłat. Wyższe opłaty będą wtedy uiszczać mieszkańcy, którzy nie są członkami spółdzielni. Jest to uzasadnione tym, że członkowie spółdzielni korzystają z zysków spółdzielni z działalności komercyjnej.
Przykładowo w SBM Ruda w Warszawie stawki te wynoszą dla członków 0,87 zł, a dla pozostałych – 1,26 zł.Opłaty na fundusz remontowy też mogą zostać zróżnicowane. Obowiązujące od 31 lipca br. przepisy przewidują bowiem oddzielne ewidencjonowanie i rozliczanie wpływów i wydatków funduszu remontowego dla każdej nieruchomości.Z normalnych opłat wyłączeni są jedynie członkowie spółdzielni, którzy dopiero oczekują na ustanowienie na ich rzecz prawa lokatorskiego lub odrębnej własności lokalu. Oni pokrywają koszty budowy, wnosząc wkład mieszkaniowy lub budowlany. Opłaty na normalnych zasadach pokrywają dopiero od momentu, gdy spółdzielnia postawi im ich mieszkania do dyspozycji, czyli wręczy do nich klucze, a budynek będzie dopuszczony do użytkowania. Co istotne, nie oznacza to wcale, że jest to moment równoznaczny z ustanowieniem prawa do lokalu. Nie jest. Niemniej jednak przepisy (art. 4 ust. 3 ustawy) jednoznacznie przesądzają, że o obowiązku normalnego uiszczania opłat nie decyduje np. data przeniesienia własności lokalu (zgodnie z zapisami aktu notarialnego), ale postanowienie lokalu do dyspozycji. To decyduje również w przypadku braku tzw. białego montażu. Trzeba wtedy płacić, choć nie ma jeszcze w praktyce możliwości zamieszkania, bo konieczne jest wyposażenie lokum w niezbędne urządzenia.
Za opłaty odpowiadają solidarnie również osoby pełnoletnie stale zamieszkujące w danym lokalu, oprócz pełnoletnich dzieci i wnuków pozostających na utrzymaniu zobowiązanych do wnoszenia opłat. Solidarnie za uiszczanie opłat odpowiadają również osoby faktycznie korzystające z lokalu. Odpowiedzialność solidarna tych wszystkich osób ogranicza się jednak do wysokości opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z mieszkania.