– Niedawno weszły w życie przepisy, które przewidują bardzo atrakcyjne zasady przekształcania użytkowania wieczystego we własność. Chciałem z nich skorzystać, ale okazało się, że na razie nic z tego – skarży się mieszkaniec Starych Babic. W gminie usłyszał, że jego wniosek trafił na razie do szuflady. Gmina chce bowiem zawiesić dotyczące go postępowanie, tłumacząc, że przepisy dotyczące bonifikat zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.
90 proc. Nawet tak wysoką bonifikatę można zastosować podczas przekształcania użytkowania wieczystego we własność
– To prawda – potwierdza urzędniczka z urzędu gminy z tej miejscowości. – Na razie nie rozpatrujemy wniosków. Zastanawiamy się, co dalej. Tak samo jest w podwarszawskiej gminie Konstancin-Jeziorna. Z kolei w Józefowie decyzja już zapadła: miasto nie przekształca gruntów, czeka na orzeczenie Trybunału.
– Złożyliśmy w Trybunale Konstytucyjnym wniosek, w którym kwestionujemy konstytucyjność dwóch przepisów ustawy o przekształceniach użytkowania wieczystego we własność. Dotyczą one bonifikat – wyjaśnia Robert Ostrowski, radca prawny, autor wniosku. Gmina podniosła w nim, że straci część wpływów z tytułu rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste, a nie dostanie w zamian żadnych środków z budżetu.
– Kodeks postępowania administracyjnego w art. 97 § 1 pkt 4 pozwala gminie zawiesić postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd. W tym wypadku chodzi o wydanie wyroku przez Trybunał Konstytucyjny – tłumaczy mec. Ostrowski. – Do tego czasu nie będziemy rozpatrywać wniosków o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.