Odpowiada Jacek W. Kulig - dyrektor techniczny Dryvit Systems

– Różnorodność materiałów budowlanych, w tym chemii budowlanej, pozwala projektantom na rozwijanie fantazji i tworzenie coraz bardziej interesujących rozwiązań pod kątem doboru materiałów. Dziś jest to znacznie prostsze niż kiedyś. Interesujący wygląd elewacji nadają materiały naturalne, takie jak kamień. Wykonuje się na przykład ocieplenie pod granitem. Jest to jednak skomplikowany, kosztowny i długi proces, ponieważ najpierw mocuje się materiał izolacyjny, następnie robi specjalny ruszt, a na nim wiesza się kamień. Cały układ jest naprawdę ciężki. Warto wiedzieć, że ten sam efekt wizualny (nawet z bliskiej odległości) można uzyskać, stosując klasyczne ocieplenie i nakładając odpowiednią techniką tynk specjalny, który nadaje wygląd wybranego kamienia. Uzyskuje się w ten sposób odpowiednie parametry ocieplenia oraz wygląd odpowiadający fasadzie z kamienia naturalnego. Dodatkową zaletą takiej elewacji jest krótszy czas i łatwiejsza metoda wykonania, niższy koszt materiałów, jak również prostszy sposób konserwacji ścian.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór faktur nadających elewacji wygląd naturalnego kamienia – od granitu poprzez bazalt aż do marmuru i piaskowca.

W kwestii wyglądu elewacji budynku można zaobserwować pewną dwutorowość możliwości, często łączoną na jednym budynku. Z jednej strony istotne jest zastosowanie specjalnych materiałów, które bez znacznego wzrostu kosztów przeznaczonych na wykonanie ocieplenia zmienią całkowicie wygląd elewacji. Oczywiście można je stosować na całej płaszczyźnie ściany budynku lub tylko na jej fragmentach. Druga kwestia to elementy architektoniczne – profile, kształtki, detale pokryte tynkiem, czyli gzymsy, płaskorzeźby etc. Wszystkie elementy, które są prawidłowo wbudowane w elewację i pokryte specjalnym materiałem, też nadają jej niestandardowy wygląd. Istnieje więc pole dla twórczej inwencji projektantów czy architektów.

Wystarczy tylko korzystać z wszystkich dobrodziejstw i możliwości. Niestety, ocieplenie ciągle jeszcze kojarzy się z ociepleniem szeregowca czy też bloku mieszkalnego. Czas zmienić takie podejście. Warto mieć świadomość, że coraz częściej elewacja może mieć charakter indywidualny, a projektant tworzy dla inwestora, który ma określone oczekiwania i wymagania dotyczące estetyki obiektu. Podkreślam, że korzystając jedynie z materiałów ociepleniowych, można w prosty sposób stworzyć bardzo charakterystyczny, funkcjonalny i ciekawy projekt. Każdy budynek można zaprojektować w taki sposób, by jak najlepiej oddawał osobowość projektanta i smak estetyczny inwestora.