Sprzedając nieruchomość, można sobie zapewnić prawo do jej odkupienia

Prawo pierwokupu, a także wyjątkowo odkupu w niektórych przypadkach może wynikać wprost z ustawy. Jeśli takiego przepisu nie ma, jest to kwestia umowy między kontrahentami

Publikacja: 23.09.2008 06:06

Sprzedając nieruchomość, można sobie zapewnić prawo do jej odkupienia

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Pierwokup ustawowy przysługuje przede wszystkim gminie w wypadku sprzedaży niezabudowanej działki kupionej uprzednio przez sprzedającego ją od Skarbu Państwa lub od gminy albo oddanej mu w użytkowanie wieczyste. Prawo pierwokupu ma również Agencja Nieruchomości Rolnych, jeżeli właściciel w ciągu pięciu lat sprzedaje kupioną od niej nieruchomość. Co więcej, przez taki okres przysługuje jej także prawo odkupu.

[srodtytul]W umowie i w księdze wieczystej[/srodtytul]

Sprzedający nieruchomość może zagwarantować sobie prawo odkupu w umowie sprzedaży albo w oddzielnej umowie z nabywcą na czas nie dłuższy niż pięć lat. Jeżeli ustalony został okres dłuższy, to ulega on automatycznie skróceniu do pięciu lat (art. 93 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]).

Prawo odkupu można też wpisać do księgi wieczystej i wtedy jest ono wiążące także dla ewentualnego kolejnego właściciela nieruchomości. Jeśli w księdze prawa tego się nie wpisze, umowa sprzedaży na rzecz osoby trzeciej będzie ważna. Dawny właściciel nie może jej zakwestionować. Pozostaje mu tylko możliwość dochodzenia od swego bezpośredniego kontrahenta odszkodowania za szkody poniesione wskutek naruszenia jego praw.

Jeśli do zawarcia umowy sprzedaży wymagana była forma pisemna czy akt notarialny, to taką formę musi mieć także oświadczenie dawnego właściciela o skorzystaniu z prawa odkupu. Dotyczy to odkupu nieruchomości i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

[srodtytul]Decyduje poprzedni właściciel[/srodtytul]

Z prawa odkupu skorzystać może poprzedni właściciel. Po złożeniu przez niego odpowiedniego oświadczenia kupujący obowiązany jest odsprzedać nieruchomość czy inną rzecz poprzedniemu właścicielowi za zwrotem:

- ceny ustalonej bezpośrednio w umowie albo w dodatkowej, odrębnej umowie, jeśli w niej prawo odkupu zostało zastrzeżone,

- kosztów sprzedaży, np. podatku od czynności cywilnoprawnych, wynagrodzenia notariusza,

- nakładów.

Bezwzględny obowiązek zwrotu nakładów dotyczy wówczas nakładów tzw. koniecznych, np. na naprawę cieknącego dachu, na wymianę części przerdzewiałej instalacji wodnej, wymianę zużytej części w maszynie czy pojeździe, jeśli takich ruchomości dotyczy odkup. Zwrot innych nakładów należy się odkupującemu tylko w takich granicach, w jakich zwiększyły one wartość nieruchomości czy innej rzeczy objętej prawem odkupu (art. 594 k.c.). Jeśli cena odkupu ustalona w umowie sprzedaży przewyższa cenę i koszty sprzedaży, aktualny właściciel może żądać obniżenia jej do wartości z chwili odkupu, jednakże po uwzględnieniu nakładów.Prawa odkupu nie można scedować na innego nabywcę (art. 595 k.c.). Nie można go też podzielić, np. w taki sposób, że zażąda się zwrotu tylko części sprzedanej nieruchomości. Gdyby się jednak zdarzyło, że do odkupu uprawnionych jest kilka osób, a niektóre z nich nie chcą skorzystać z tego prawa, pozostali mogą skorzystać z niego w całości.

[srodtytul]Kontrowersyjne uprawnienie agencji[/srodtytul]

W praktyce umowne prawo odkupu jest stosowane bardzo rzadko. Niewielu jest nabywców chętnych do kupowania nieruchomości czy innej rzeczy, której będą się musieli wyzbyć, jeżeli zażąda tego poprzedni właściciel.Kontrowersyjne ustawowe prawo odkupu zastało zastrzeżone w art. 29 ust. 5 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175058]ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (DzU z 2004 r. nr 208, poz. 2128 ze zm.).[/link] Agencji Nieruchomości Rolnych przysługuje ono przez pięć lat, licząc od dnia sprzedaży. Prawo to powinno być ujawnione w księdze wieczystej danej nieruchomości. Nabywcy niegodzącemu się na ryzyko utraty nieruchomości, z którą wiąże swe życiowe plany, nie pozostaje nic innego, jak rezygnacja z kupna.

Prawo odkupu ARN jest wyłączone w odniesieniu do nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych.

[srodtytul]Gdy kontrahent będzie sprzedawał[/srodtytul]

W praktyce większe znaczenie niż odkup ma prawo pierwokupu. Gwarantuje ono poprzedniemu właścicielowi możliwość odkupienia nieruchomości na wypadek, gdyby nowy właściciel sprzedawał nieruchomość czy inną rzecz objętą tym prawem osobie trzeciej. Nie dotyczy to sytuacji, gdy aktualny właściciel zamienia nieruchomość lub przekazuje ją w drodze darowizny.

Prawo pierwokupu na mocy umowy z aktualnym właścicielem może uzyskać nie tylko poprzedni właściciel, lecz także inna osoba, np. dzierżawca nieruchomości decydujący się na dokonanie poważnych inwestycji. Zastrzeżenie prawa pierwokupu może się znaleźć w oddzielnej umowie, a także np. w umowie najmu, dzierżawy, sprzedaży, a nawet darowizny.

Po wpisaniu do księgi wieczystej, jeżeli osoba, której to prawo przysługuje, nie była w stanie skorzystać z niego przy pierwszej sprzedaży, może zrobić z niego użytek przy każdej następnej sprzedaży. Wiąże ono bowiem każdego kolejnego właściciela nieruchomości. Ustanowienie i wykonanie prawa pierwokupu nieruchomości wymaga zachowania formy notarialnej.

[srodtytul]W związku z gruntami rolnymi[/srodtytul]

W wielu przepisach jest przewidziany jeszcze jeden rodzaj pierwokupu – ustawowy, przysługujący bez konieczności zawierania jakikolwiek umów, wpisów do księgi wieczystej itp. W praktyce największe znaczenie ma pierwokup dotyczący nieruchomości rolnych i udziałów w tych nieruchomościach. Obowiązuje on przede wszystkim w razie sprzedaży przez współwłaściciela nieruchomości rolnej udziału w tej nieruchomości. Przysługuje zaś pozostałym współwłaścicielom, jeżeli prowadzą gospodarstwo na gruncie wspólnym. W ten sposób mogą odkupić ten udział. Pierwokup nie dotyczy sytuacji, gdy nabywcą udziału jest inny współwłaściciel lub osoba, która odziedziczyłaby gospodarstwo po sprzedającym (art. 166 k.c.).

Ponadto ustawowe prawo pierwokupu odnoszące się do nieruchomości rolnych zostało przewidziane w art. 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169157]ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (DzU nr 64, poz. 592)[/link]. Przysługuje ono przede wszystkim dzierżawcy nieruchomości rolnej, jeżeli dzierżawa:

- była zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną (np. poświadczoną przez notariusza) oraz trwała przez co najmniej trzy lata,

- nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rolnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnię produkcji rolnej.

Dzierżawca musi być zawiadomiony o zamiarze sprzedaży, jeśli umowa dzierżawy trwała co najmniej trzy lata. Jeśli nie ma dzierżawcy uprawnionego do pierwokupu albo nie skorzysta on z tego prawa, automatycznie uprawnienie to przechodzi na ANR działającą na rzecz Skarbu Państwa.

Wskazana ustawa z 2003 r. daje dzierżawcy lub ARN prawo, jeśli ustalona cena sprzedaży nieruchomości rolnej rażąco odbiega od wartości rynkowej, do wystąpienia do sądu o ustalenie jej ceny. Sąd ma stosować zasady ustalania ceny przewidziane w ustawie z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Prawo pierwokupu – zarówno dzierżawcy, jak i ARN – jest wyłączone, jeśli od właściciela nieruchomość rolną kupuje osoba bliska.

Swoiste prawo pierwokupu przysługuje ARN także w wypadku, gdy nieruchomość rolna ma zmienić właściciela na podstawie innych umów niż umowa sprzedaży. To uprawnienie ARN jest wyłączone m.in. wtedy, gdy nabywcą jest osoba bliska, zmiana właściciela następuje na podstawie umowy z następcą w zamian za rentę albo celem nabywcy jest powiększenie jego gospodarstwa rodzinnego, czyli prowadzonego przez rolnika indywidualnego, którego użytki rolne nie przekraczają 300 ha.

Prawo pierwokupu przysługuje współspadkobiercom w razie sprzedaży udziału w spadku obejmującym gospodarstwo rolne, a także na wskazanych tu warunkach dzierżawcy oraz ARN.

[srodtytul]Wystarczy oświadczenie uprawnionego[/srodtytul]

Istota prawa pierwokupu, zarówno ustawowego, jak i umownego, jest zasadniczo taka sama. Przede wszystkim nieruchomość czy inna rzecz, której pierwokup dotyczy, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu ze swego prawa nie skorzysta.

Właściciel sprzedający nieruchomości ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia osoby, której przysługuje prawo pierwokupu, o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią. Na skorzystanie z prawa pierwokupu nieruchomości osoba, której ono przysługuje, ma miesiąc, chyba że w umowie, w której to prawo zastrzeżono, został ustalony inny termin.

Jeżeli umowa właściciela z osobą trzecią zostaje zawarta z pominięciem prawa pierwokupu, to dochodzi ona do skutku, czyli nabywca staje się właścicielem. Jednakże osoba, której przysługuje prawo pierwokupu, może na drodze sądowej domagać się od sprzedającego zrekompensowania wyrządzonych jej przez to szkód. Odpowiedzialność taka ciąży na sprzedającym także wtedy, gdy w zawiadomieniu o sprzedaży podał istotne postanowienie umowy niezgodnie z rzeczywistością, np. w celu zniechęcenia osoby, której przysługuje prawo pierwokupu, wskazał cenę wyższą niż ustalona z nabywcą.

Nie ma natomiast zgody co do tego, czy uprawniony do pierwokupu może wystąpić do sądu o uznanie umowy za bezskuteczną.

Inaczej jest, jeśli pierwokup przysługuje z mocy ustawy Skarbowi Państwa albo gminie, a także dzierżawcy lub współwłaścicielowi. Wtedy umowa zawarta z pominięciem prawa pierwokupu jest z mocy prawa nieważna (art. 599 § 2 k.c.).

[srodtytul]Na uzgodnionych warunkach [/srodtytul]

W razie skorzystania z prawa pierwokupu między sprzedającym a korzystającym z tego prawa zostaje zawarta umowa sprzedaży dokładnie tej samej treści co wynegocjowana z osobą trzecią, obowiązuje więc taka sama cena, chyba że konkretny przepis przewiduje wprost wyjątek od tej zasady. Taki wyjątek wskazuje wymieniona wyżej ustawa z 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego w odniesieniu do pierwokupu obejmującego nieruchomości rolne.

Jeżeli w umowie sprzedaży znalazły się postanowienia, które miały udaremnić prawo pierwokupu, to stają się one bezskuteczne. Ciężar udowodnienia takiego zamiaru spoczywa w razie sporu na tym, komu to prawo przysługuje.

Jeżeli w umowie zastrzeżono późniejsze zapłacenie ceny, to osoba wykonująca swe prawo pierwokupu może z niego skorzystać, jeżeli zabezpieczy zapłatę ceny. Z obowiązku tego zwolnione są jednak państwowe jednostki organizacyjne (art. 601 k.c.).

Tak samo jak w wypadku odkupu także prawa pierwokupu nie można scedować na innego nabywcę (art. 602 k.c.). Nie można go też podzielić, np. w taki sposób, że zażąda się sprzedaży tylko części sprzedanej nieruchomości, choć może być inaczej, jeśli odstępstwo dopuszcza konkretny przepis prawa.

Jeśli jednak prawo pierwokupu przysługuje kilku osobom, np. kilku współwłaścicielom czy współspadkobiercom, a niektórzy z nich nie chcą z niego skorzystać, pozostali mogą skorzystać z niego w całości.

[srodtytul]Gmina ma miesiąc na podjęcie decyzji[/srodtytul]

[b]Przedsiębiorca, który chce kupić nieruchomość, musi się liczyć z przysługującym gminie prawem pierwokupu[/b]

Jeśli ta z niego skorzysta, planowana transakcja oczywiście nie dojdzie do skutku. Zawsze też trzeba przewidzieć czas na podjęcie decyzji przez gminę.

Prawo pierwokupu na rzecz gminy, unormowane w art. 109 – 111 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.)[/link], dotyczy sprzedaży:

- niezabudowanej nieruchomości nabytej uprzednio (kupionej na własność) przez sprzedającego ją od Skarbu Państwa lub od gminy,

- niezabudowanej nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste,

- nieruchomości położonej na obszarze przeznaczonym na cele publiczne,

- nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub prawa użytkowania wieczystego takiej nieruchomości.

Gdy chodzi o nieruchomości niezabudowane oddane w użytkowanie wieczyste, gmina ma prawo pierwokupu bez względu na to, w jaki sposób nabył je sprzedający, a więc także gdy odziedziczył je, uzyskał w drodze darowizny albo kupił od poprzednika.

W stosunku do nieruchomości położonych na obszarze przeznaczonym w planie miejscowym na cele publiczne i nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków oraz w stosunku do prawa użytkowania wieczystego takiej nieruchomości prawo pierwokupu przysługuje gminie tylko pod warunkiem, że zostało wcześniej zastrzeżone przez ujawnienie w księdze wieczystej. W odniesieniu do innych wskazanych wyżej nieruchomości prawo pierwokupu obowiązuje automatycznie, bez konieczności informowania o nim w księdze.

[srodtytul]Z licznymi wyłączeniami[/srodtytul]

Prawo pierwokupu przysługujące gminie zostało w wielu wypadkach wyraźnie wyłączone. Nie dotyczy ono niezabudowanych nieruchomości kupionych uprzednio od Skarbu Państwa albo od gminy (jednostki samorządu terytorialnego), a także oddanych w użytkowanie wieczyste, jeśli nieruchomości te są przeznaczone na cele rolne albo leśne. Nie przysługuje gminie przede wszystkim wtedy, gdy działkę kupuje osoba bliska. Do tego kręgu należą: rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo i dzieci rodzeństwa (siostrzeńcy, bratankowie), małżonek i osoba, z którą sprzedający pozostaje faktycznie we wspólnym pożyciu.

Gmina nie ma prawa pierwokupu w odniesieniu do niezabudowanych nieruchomości uzyskanych przez właściciela czy wieczystego użytkownika jako odszkodowanie lub rekompensata za utratę własności nieruchomości albo w wyniku zamiany nieruchomości. Pierwokup na rzecz gminy jest też wyraźnie wyłączony, gdy sprzedaż następuje między osobami prawnymi tego samego Kościoła albo związku wyznaniowego.

Pomijając wskazane wyłączenia, nie jest dla samego istnienia prawa pierwokupu istotne, kto kupuje nieruchomość – osoba fizyczna, instytucja czy inna gmina. Jednakże osoba nabywcy, a zwłaszcza cel, na który kupuje działkę, może mieć znaczenie przy podejmowaniu przez gminę decyzji o skorzystaniu (lub nie) z przysługującego jej uprawnienia.

[srodtytul]Notariusz informuje wójta[/srodtytul]

Na skorzystanie z prawa pierwokupu wójt, burmistrz, prezydent miasta ma tylko miesiąc, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o treści umowy sprzedaży. Obowiązek poinformowania o tym gminy ciąży na notariuszu, który umowę sporządził. Zarząd gminy powinien złożyć oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu w formie aktu notarialnego. Oświadczenie to notariusz musi doręczyć sprzedawcy.

Sprzedający dostaje za nieruchomość od gminy dokładnie taką cenę, jaką ustalił w umowie sprzedaży z niedoszłym nabywcą. Nie ma odstępstw od tej zasady. Może natomiast negocjować inne warunki transakcji.

Jeśli w ciągu miesiąca gmina nie skorzysta z prawa pierwokupu, to transakcja dochodzi do skutku i działka staje się własnością czy przedmiotem użytkowania wieczystego nabywcy. Pierwokup nie wchodzi w rachubę, jeśli sprzedaje się działkę już zabudowaną, a także działkę niezabudowaną, ale taką, która nie została kupiona od Skarbu Państwa lub gminy. Wyjątek dotyczy oczywiście kupowanych od poprzedników działek niezabudowanych objętych użytkowaniem wieczystym.

W praktyce z prawa pierwokupu gminy korzystają rzadko.

[ramka][b]Z prawem pierwszeństwa[/b]

Czym innym niż pierwokup jest prawo pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości:

- od gminy albo Skarbu Państwa – przewidziane w art. 34 ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,

- z Zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, czyli od Agencji Nieruchomości Rolnych – przewidziane w art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

To pierwsze przysługuje m.in. lokatorom, pierwotnym właścicielom nieruchomości wywłaszczonych przed 1990 r. i ich spadkobiercom. Natomiast z pierwszeństwa przewidzianego w ustawie z 1991 r. mogą korzystać byli właściciele nieruchomości przejętych na rzecz Skarbu Państwa przed 1 stycznia 1992 r. oraz ich spadkobiercy (nie dotyczy to nieruchomości objętych ustawami i dekretami nacjonalizacyjnymi) oraz dzierżawcy nieruchomości z Zasobów Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, jeśli dzierżawa trwała co najmniej trzy lata.

[/ramka]

Pierwokup ustawowy przysługuje przede wszystkim gminie w wypadku sprzedaży niezabudowanej działki kupionej uprzednio przez sprzedającego ją od Skarbu Państwa lub od gminy albo oddanej mu w użytkowanie wieczyste. Prawo pierwokupu ma również Agencja Nieruchomości Rolnych, jeżeli właściciel w ciągu pięciu lat sprzedaje kupioną od niej nieruchomość. Co więcej, przez taki okres przysługuje jej także prawo odkupu.

[srodtytul]W umowie i w księdze wieczystej[/srodtytul]

Pozostało 97% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów