– Pawilon ma przede wszystkim służyć Warszawie i jej mieszkańcom. Tutaj będą odbywały się dyskusje o architekturze miasta, planach zagospodarowania przestrzeni, debaty na temat studium dla Warszawy, rozmowy o przyszłości i potencjale gospodarczym stolicy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – W nowym Pawilonie Zodiak nie zabraknie wystaw i wykładów. Chcemy, aby było to miejsce spotkań i refleksji nad wyzwaniami, które stoją przed metropoliami w XXI w.
Idea powstania pawilonu zrodziła się w 2010 r. z inicjatywy oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Architektów RP (SARP). Intencją pomysłodawców było stworzenie jednego miejsca, gdzie architekci, inwestorzy i mieszkańcy mogą konsultować swoje pomysły i tworzyć wizje rozwoju stolicy. Do tej pory debata publiczna na temat architektury i urbanistyki była rozproszona na poszczególne pracownie i wydarzenia rozsiane po mieście. Otwarcie Warszawskiego Pawilonu Zodiak ma przyczynić się do scentralizowania debaty publicznej i stworzenia dogodnych warunków dla otwartej dyskusji.
– Dla Warszawy otwarcie pawilonu jest świętem szczególnym. Po pierwsze, Zodiak to jeden z ważniejszych budynków towarzyszących założeniu Ściany Wschodniej, w odnowionej formie przywracamy go mieszkańcom. Po drugie, warszawscy architekci doczekali się wreszcie miejsca, które będzie ich wizytówką. Poprzez ten projekt architektura została doceniona jako ważna dziedzina sztuki i życia codziennego, warta odrębnej rozmowy i spotkania twórców z mieszkańcami – zaznacza Maria Saloni-Sadowska, prezes oddziału warszawskiego SARP.
Dużą rolę w powołaniu do życia Pawilonu Zodiak odegrała Marlena Happach, wcześniejsza prezes SARP, obecnie pełniąca funkcję architekta miasta Warszawy i dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Projekt rewitalizacji budynku Pawilonu Zodiak przygotowała pracownia Kalata Architekci. Tu, w samym centrum Warszawy, przy ruchliwym Pasażu Wiecha, od lat 60. działała restauracja i bar Zodiak. Przywracając stary i zaniedbany budynek do życia architekci zadbali o jego wyjątkowy charakter. We wnętrzach znalazły się wykończenia z takich samych materiałów, jak na początku – użyto lastryko na podłodze i stworzono mozaiki na ścianach. Również neon Zodiak jest repliką tego oryginalnego. Budynek otwarty dla wszystkich ma trzy poziomy. Na parterze jest 190 mkw. przestrzeni wystawowej i biuro. Na piętrze przygotowano 105 mkw. przestrzeni dla 75 osób. Na poziomie -1 zaaranżowano salę wykładową wielkości 110 mkw. W przyszłości ma tu powstać także kawiarnia. ©?