Kredyt na parking we wspólnocie

Publikacja: 26.01.2009 02:30

Joanna Borczyk, Szef Departamentu Nieruchomości Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Joanna Borczyk, Szef Departamentu Nieruchomości Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Foto: Archiwum Rzeczpospolitej

[b]Nasza wspólnota mieszkaniowa stoi przed decyzją sfinansowania budowy parkingu na naszym wspólnym terenie. Uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę. Parking obejmuje miejsca parkingowe dla wszystkich właścicieli mieszkań (jeden właściciel = jedno miejsce parkingowe). Zarząd wspólnoty planuje wziąć kredyt na budowę za wcześniejszą zgodą wspólnoty podjętą stosowną uchwałą. Czy jest to słuszna decyzja? Czy też rację mają te osoby (bardziej zamożne i o większym udziale w części wspólnej), które chcą finansować budowę parkingu z własnych środków członków wspólnoty.[/b]

[i]Stanisław J.[/i]

[b]Odpowiada Joanna Borczyk, Szef Departamentu Nieruchomości Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna:[/b]

– Tematykę praw i obowiązków właścicieli samodzielnych lokali mieszkalnych oraz zarządu nieruchomością wspólną reguluje [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawa z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.)[/link]. Na mocy przepisów w niej zawartych do nieruchomości wspólnej należy zaliczyć: grunt oraz części budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Oznacza to, że właściciele poszczególnych lokali mieszkalnych posiadają, nie tylko prawo zarządu częścią wspólną zajmowanego budynku, ale także jej wspólnym gruntem.

Wspólnota mieszkaniowa jako ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, może zatem nabywać prawa i zaciągać zobowiązania dotyczące również – związanej z budynkiem – nieruchomości gruntowej. Wobec powyższego do wspólnoty mieszkaniowej należy decyzja zarówno odnośnie do przeznaczenia terenu we wspólnej nieruchomości, jak i sposobu finansowania na nim inwestycji – np. budowy parkingu.

Decyzja o wyborze sposobu finansowania inwestycji powinna zostać podjęta w stosownej uchwale przez wszystkich właścicieli lokali.

W przypadku podjęcia przez właścicieli lokali uchwały o finansowaniu inwestycji ze środków pochodzących z kredytu członkowie wspólnoty powinni ponadto w uchwale udzielić zarządowi pełnomocnictwa do zawarcia umowy kredytu. Dopiero na tej podstawie zarząd wspólnoty może wystąpić o przyznanie kredytu na planowaną inwestycję. Należy przy tym mieć na względzie, iż będzie on długiem obciążającym wspólnotę i co do zasady jej członkowie będą go spłacać proporcjonalnie do posiadanych udziałów w nieruchomości.

W przedmiotowym stanie faktycznym może także mieć miejsce sytuacja, gdzie członkowie wspólnoty sami z własnych środków sfinansują budowę parkingu. Należy wówczas podkreślić, że w przypadku, gdy taki sposób finansowania inwestycji zostanie wybrany w podjętej większością głosów uchwale, to również członkowie, którzy głosowali przeciw, będą zobowiązani dokonać stosownych wpłat.

Możliwe jest także przyjęcie rozwiązania mieszanego, w którym – w drodze uchwały – właściciele lokali przyjmą sposób finansowania przewidywanej inwestycji zarówno ze środków funduszu remontowego, jednorazowych wpłat właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych, jak i ze środków zaciągniętego przez wspólnotę kredytu.

Ponadto należy wskazać, że w każdym z powyższych przypadków zarząd parkingiem, wchodzącym w skład nieruchomości wspólnej, należeć będzie wspólnie do wszystkich członków wspólnoty.

Nieruchomości
Wyprzedaż mieszkań komunalnych. Wykluczyć nadużycia
Nieruchomości
Rezydencja Zegrze po raz trzeci
Nieruchomości
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Nieruchomości
W Białce Tatrzańskiej powstanie luksusowy aparthotel
Nieruchomości
Mieszkanie z drugiej ręki na wysoki połysk. Warto kupić?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku