Nowe okna za pieniądze z książeczki mieszkaniowej

Od czwartku premię z książeczki będzie można wykorzystać na wymianę okien lub instalacji gazowej i elektrycznej, a od 1 kwietnia – na wkład własny przy kredycie

Publikacja: 17.03.2009 07:07

Likwidacja książeczki mieszkaniowej

Likwidacja książeczki mieszkaniowej

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Olbrzymia rzesza Polaków ciągle ma książeczki mieszkaniowe z premią gwarancyjną. Chodzi o te wystawione przed 23 października 1990 r. Do tej pory nie mieli oni szans wykorzystania jej na pokrycie wydatków remontowych, bo nie pozwalały na to przepisy. Od 19 marca się to zmieni.

[srodtytul]Nowe przepisy [/srodtytul]

Tego dnia wchodzi w życie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292837]ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów[/link]. Zawiera ona zmiany do innej ustawy, tej dotyczącej książeczek mieszkaniowych ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169949]o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych, DzU z 2008 r. nr 223, poz. 1459[/link]).

– Właściciele lokali lub posiadacze mieszkań lokatorskich albo własnościowych będą mogli się starać o premię gwarancyjną na remont mieszkania. Chodzi konkretnie o: wymianę okien, instalacji gazowej lub elektrycznej – wyjaśnia Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.

[wyimek]ok. 1,5 mln tyle jest ważnych książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej[/wyimek]

Reklama
Reklama

Łączny koszt robót nie może być niższy od wartości wkładu na książeczce mieszkaniowej wraz z premią (na dzień złożenia wniosku). Gra jest warta świeczki, bo średnio premia wynosi 7 – 9 tys. zł.

W praktyce nie od razu będzie jednak tak różowo. Razem z ustawą wchodzi w życie rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie harmonogramu realizacji uprawnień do premii gwarancyjnej w związku z remontem lokalu mieszkalnego. Określa ono, w jakich latach posiadacze książeczek mieszkaniowych wydanych w danym przedziale czasowym mogą skorzystać z premii (patrz ramka). Rząd, który jest autorem zmiany, obawiał się masowych likwidacji książeczek i związanych z tym wydatków budżetowych. Stąd te ograniczenia.

[srodtytul]Kolejne zmiany[/srodtytul]

Co ciekawe, zmiany będą obowiązywały niezwykle krótko. 1 kwietnia wchodzi bowiem w życie inna nowelizacja – [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=302069]ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów (DzU z 2009 r. nr 30, poz. 190[/link]). Jest jednak dużo korzystniejsza. Wprowadza ona zmiany do tych samym przepisów co pierwsza, obowiązująca od czwartku. Pozostanie też taki sam harmonogram wykorzystywania uprawnień z książeczek.

[srodtytul]Także na wkład własny i kredyt hipoteczny[/srodtytul]

Ci, którzy zdążą w ciągu miesiąca wystąpić z wnioskiem o wypłatę premii na przeprowadzenie remontu, zachowają więc swoje uprawnienia. Na zmianach wchodzących w życie 1 kwietnia zyskają też właściciele domów. Również oni wymienią okna lub instalacje.

Reklama
Reklama

Poza tym koszt przeprowadzonego remontu będzie mógł być niższy niż premia. Osoby, którym przysługuje własnościowe prawo do lokalu, będą mogły przeznaczyć premię na wykup mieszkania na odrębną własność. Zlikwidować książeczkę za premię będą mogli także spłacający tzw. stare kredyty mieszkaniowe. Chodzi o tych, którzy zaciągnęli taki kredyt na przełomie lat 80. i 90. Wtedy to w oszałamiającym tempie rosła inflacja, a wraz z nią oprocentowanie. Stare kredyty spłaca obecnie ok. 100 tys. osób.

Z premii będą mogły także skorzystać osoby, które chcą zaciągnąć kredyt w banku na zakup mieszkania lub domu. Mogą ją przeznaczyć na wkład własny.

[ramka][b]Kiedy można zlikwidować książeczkę[/b]

w 2009 r. – założone do roku 1968

w 2010 r. – założone w latach 1969 – 1972

w 2011 r. – założone w latach 1973 – 1975

Reklama
Reklama

w 2012 r. – założone w latach 1976 – 1979

w 2013 r. – założone w latach 1980 – 1985

w 2014 r. – założone w roku 1986

w 2015 r. – założone w roku 1987

w 2016 r. – założone w roku 1988

Reklama
Reklama

w 2017 r. – założone w latach 1989 – 1990[/ramka]

Olbrzymia rzesza Polaków ciągle ma książeczki mieszkaniowe z premią gwarancyjną. Chodzi o te wystawione przed 23 października 1990 r. Do tej pory nie mieli oni szans wykorzystania jej na pokrycie wydatków remontowych, bo nie pozwalały na to przepisy. Od 19 marca się to zmieni.

[srodtytul]Nowe przepisy [/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama