[b]Orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. I SA/Wa 137/09 i I SA/Wa 75/09)[/b] umożliwią zakończenie spraw wielu kandydatów na zarządców nieruchomości oczekujących na licencję.
[srodtytul]Decyduje rekrutacja [/srodtytul]
Niedawny boom na rynku nieruchomości sprawił, że jest ich wielu. Zgodnie z art. 187 ust. 1 znowelizowanej od 1 stycznia 2008 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link] licencję na zarządzanie nieruchomościami może uzyskać osoba fizyczna, która posiada wyższe wykształcenie, ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania nieruchomościami i odbyła praktykę zawodową. Nie muszą mieć studiów podyplomowych osoby, które ukończyły wyższe studia o programie uwzględniającym co najmniej minimalne wymogi przewidziane dla podyplomowych studiów zarządzania nieruchomościami.
Konradowi S. licencji odmówili zarówno Państwowa Komisja Kwalifikacyjna, jak i minister infrastruktury. Jako powód podano nieukończenie studiów podyplomowych.
Konrad S. został przyjęty na nie w czerwcu 2007 r. Zajęcia rozpoczęły się 27 października 2007 r. Tymczasem 10 sierpnia 2007 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych, w wyniku której utraciły one prawo do organizowania studiów podyplomowych. Komisja Kwalifikacyjna stwierdziła więc, że gdy rozpoczęły się wykłady, instytut prowadzący studia podyplomowe nie miał już do tego uprawnień.