[b]Takie rozwiązanie obowiązuje od 29 maja 2009 r.[/b] Wprowadziła je [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=42452D7165A5DD16F988472D12360DCE?id=288399]nowelizacja ustawy z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowywania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 193, poz. 1194 ze zm.)[/link].
Zgodnie z przepisami ustawy w sprawie szczególnych zasad przygotowywania i realizacji inwestycji drogowych zezwolenie na realizację inwestycji w odniesieniu do dróg gminnych wydaje starosta. Doręcza się ją wnioskodawcy oraz zawiadamiają o jej wydaniu pozostałe strony w drodze obwieszczeń, wywieszonych w urzędzie wojewódzkim lub starostwie powiatowym oraz w urzędach gmin właściwych ze względu na przebieg drogi, na stronach internetowych tych gmin, a także w prasie lokalnej.
Ponadto wysyła się zawiadomienie o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dotychczasowemu właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu na adres wskazany w katastrze nieruchomości.
[b]Przejęcie własności nieruchomości odbywa się za odszkodowaniem.[/b] Przysługuje ono dotychczasowym właścicielom nieruchomości, użytkownikom wieczystym nieruchomości oraz osobom, którym przysługuje do nieruchomości ograniczone prawo rzeczowe.
[b]Jest ono przyznawane w drodze decyzji. Wydaje ją w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji zatwierdzającej inwestycję ten sam organ, który wydał decyzję zatwierdzającą. W przypadku dróg gminnych będzie to zatem starosta. [/b]