Gdy natomiast część nieruchomości została wykorzystana na te cele, a gmina czy Skarb Państwa decyduje się na jej sprzedaż, osobom tym przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu.
[srodtytul] Czy można odmówić[/srodtytul]
[b]Czytelnik w 1984 r. sprzedał Skarbowi Państwa dużą działkę (ponad 7 tys. mkw.) na obrzeżu miasta. Alternatywą było wywłaszczenie. Nieruchomość została wykorzystana tylko częściowo na cel uzasadniający wówczas wywłaszczenie. Czytelnik wystąpił do miasta o zwrot niewykorzystanej części działki. Poinformowano go, że decyzja będzie odmowna, ponieważ tę działkę z zabudowaniami miasto chce sprzedać, ale jemu będzie przysługiwało pierwszeństwo w nabyciu. Czytelnik nie jest zainteresowany odkupieniem całej nieruchomości z zabudowaniami. Pyta, czy w takiej sytuacji miasto może mu odmówić zwrotu niewykorzystanej części.[/b]
Przede wszystkim konieczne jest ustalenie, jaka procedura poprzedzała sprzedaż w 1984 r. Jeśli bowiem była zupełnie dobrowolna, to zwrot nie wchodzi w rachubę. Do sprzedaży jednak prawdopodobnie doszło w trybie art. 6 ustawy z 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, który nakazywał ubiegającemu się o wywłaszczenie wystąpić do właściciela o dobrowolne odstąpienie nieruchomości. Jego alternatywą było przymusowe wywłaszczenie.
Jeśli taki był tryb sprzedaży, czytelnikowi należy się zwrot niewykorzystanej części nieruchomości. Jego wniosek nie może być załatwiony odmownie tylko z tego powodu, że obecny właściciel (gmina, Skarb Państwa) nosi się z zamiarem sprzedania całej nieruchomości. Oczywiście, musi być spełniony podstawowy warunek – tj. nieruchomość (jej część) ma być zbędna na cel, który uzasadniał wywłaszczenie, określony w decyzji wywłaszczeniowej lub zastępującej go umowie sprzedaży. Niejednokrotnie ta okoliczność bywa w takich sprawach przedmiotem sporu.