W ciągu ostatnich kilku lat rynek nieruchomości gruntowych rozwijał się niezwykle dynamicznie. Średnie ceny transakcyjne wzrosły o kilkaset procent, zarówno w przypadku działek rolnych, jak i inwestycyjnych. Ceny nieruchomości rolnych wzrastały bardziej stabilnie i wydają się być bardziej odporne na skutki spowolnienia gospodarczego.
W latach 2001 – 2007 cena gruntów budowlanych wzrosła kilkakrotnie. Dla typowej działki ok. 1000 mkw. pod budownictwo jednorodzinne na obrzeżach dużej aglomeracji, koszt zakupu w 2007 r. był ponad 9 razy wyższy niż w 2001 roku. Nadal jednak działki rolne w Polsce są ciągle od kilku do kilkunastu razy tańsze niż w krajach starej Unii.
Dlatego też w trakcie poszukiwań atrakcyjnych działek inwestycyjnych warto skoncentrować się na gruntach, które będą odpowiednie pod budownictwo jednorodzinne.
[b]Jakie grunty mają największy potencjał wzrostu wartości?[/b]
Obecnie największy potencjał wzrostu wartości mają działki rolne zlokalizowane w odległości 20 – 40 km od największych miast, jak Warszawa, Wrocław czy Poznań. Osoby zamierzające zainwestować na rynku nieruchomości gruntowych powinny zwrócić szczególną uwagę na lokalizację i perspektywy danej działki. Jest to element, który w znacznym stopniu determinuje możliwe do osiągnięcia zyski. Istotnym elementem są plany rozwoju okolicy w zakresie dróg, szeroko rozumianej infrastruktury czy kanalizacji. Ważnym aspektem jest również przeanalizowanie planów budowy autostrad czy dróg ekspresowych w ich pobliżu.
Każdy, kto myśli o zakupie gruntów, powinien liczyć się z tym, iż jest to inwestycja długoterminowa. Minimalny horyzont inwestycyjny w przypadku tego segmentu rynku nieruchomości to nie mniej niż 5 lat. Warto również pamiętać o tym, że rynek nieruchomości gruntowych jest mało płynny w porównaniu do alternatywnych sposobów lokowania pieniędzy.