Zwiększy się o kilkaset tysięcy grupa osób, które mają prawo do wystawiania świadectw energetycznych. Prawo takie dostaną bowiem także inżynierowie, którzy nie mają tytułu magistra. Będzie ono przysługiwało im z mocy przepisów (tym, którzy ukończyli architekturę, budownictwo, inżynierię środowiskową, energetykę lub kierunek pokrewny w rozumieniu ustawy o szkolnictwie wyższym). Pod warunkiem jednak, że spełnią inne wymagania stawiane przez przepisy.
W tej chwili prawo do wydawania świadectw przysługuje tylko osobom z tytułem magistra. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracowały wcześniej w budownictwie, czy nie.
Nowela ma zapewnić także większy profesjonalizm osób, które wystawiają świadectwa. Dlatego będą się one musiały ubezpieczać od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu, jeśli popełnią błąd, łatwiej będzie uzyskać od nich odszkodowanie. Minister infrastruktury będzie odbierał uprawnienia do wydawania certyfikatów osobom bez OC lub wydającym je z błędami.
Powstanie też jawny urzędowy rejestr, tzw. czarna lista osób, które źle i nieuczciwie wykonują swoje obowiązki (m.in. złamanie przepisów, naruszenie etyki zawodowej albo zaufania publicznego). Przepisy dokładnie precyzują, jakie są procedury umieszczenia takich osób na liście, a także ich wykreślania.
Nowelizacja trafi teraz na biurko prezydenta. Ma wejść w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw (z wyjątkiem art. 52 ust. 1 pkt 3 oraz art. 5 ust. 4a, który zacznie obowiązywać po trzech miesiącach).
Świadectwa energetyczne to pomysł unijny. Mają one motywować do ograniczania zużycia energii w istniejących budynkach oraz zachęcić do energooszczędnego budowania. Obowiązek ich posiadania przewiduje dyrektywa 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Każde państwo UE musiało dostosować swoje przepisy do jej wymagań. W Polsce zmieniono prawo budowlane. Nowelizacja w tej sprawie weszła w życie 1 stycznia.