Infrastruktura liniowa będzie powstawała szybciej

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje założenia dla ustawy pozwalającej przyspieszyć budowę infrastruktury liniowej, takiej jak sieci gazowe i linie energetyczne

Publikacja: 28.09.2009 01:31

Infrastruktura liniowa będzie powstawała szybciej

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

– Przygotowujemy założenia do ustawy o korytarzach celu publicznego. Inwestycja liniowa jest bowiem tylko sposobem osiągnięcia takiego celu – mówi wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. – To nowatorska propozycja, ma szanse uregulować kompleksowo wszystkie kwestie dotyczące lokowania urządzeń liniowych. Dotychczas każdy rodzaj inwestycji dorabiał się własnej specustawy.

Założenia mają jeszcze we wrześniu trafić pod obrady rządu, a po jego akceptacji do Rządowego Centrum Legislacji, które napisze projekt ustawy.

– [b]W ustawie musimy pogodzić prawa obywateli i konstytucyjne prawo własności z interesem społecznym, konieczna też będzie zmiana kilkunastu ustaw –[/b] wyjaśnia wiceminister. Ustawa o korytarzach celu publicznego podobna będzie do specustawy drogowej, kolejowej lub o Euro 2012, jednak bez ograniczeń czasowych. Nie będzie też obejmowała budowy dróg lub linii kolejowych, bo – jak wyjaśnia wiceminister – te inwestycje już są prawnie uregulowane. Nie wyklucza jednak, że za kilka lat powstanie akt prawny dotyczący zasad budowy całej infrastruktury o charakterze publicznym.

Według założonego przez spółki gazownicze i energetyczne Towarzystwa Rozwoju Infrastruktury Prolinea, 70 proc. linii średnich napięć wymaga pilnego remontu, a połowa sieci energetycznej ma ponad 30 lat. [wyimek]Połowa sieci energetycznej w kraju ma ponad 30 lat[/wyimek]

Z powodu zaniedbań prawnych przedsiębiorstwa często nie mają zgody właściciela posesji na wejście na nią w celu dokonania remontu, a nawet usunięcia awarii. Największą przeszkodą w budowie liniowej infrastruktury jest skomplikowane prawo i przewlekłe procedury.

Reklama
Reklama

– [b]Podstawowe inwestycje infrastrukturalne są wyłączone z przepisów o planowaniu przestrzennym.[/b] Powodem jest [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169354]ustawa o planowaniu przestrzennym[/link], która daje gminie całkowite władztwo planistyczne – wyjaśnia zastępca prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich Bartłomiej Kolipiński.

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama