Robert Przybylski

Busiarze jadą na luzie i dopiero składają wnioski o wydanie licencji

Unijna biurokracja dopadła przewoźników samochodów lekkich. Do tej pory nie podlegali pod rygory ustawy o transporcie drogowym, ale 21 maja kończy się czas beztroski.

Za kilka miesięcy zacznie brakować kierowców w transporcie

Ustaje napływ kierowców z Ukrainy i Białorusi, przewoźnicy nie będą mieli kim zastąpić pracowników odchodzących na emeryturę.

M. Mierzejewski, prezes Philip Morris: Będziemy pomagać Ukrainie do końca wojny, a nawet dłużej

Prezes zarządu Philip Morris Polska i kraje bałtyckie Michał Mierzejewski mówi o wojnie w Ukrainie i jej wpływie na firmę.

Czy polski transport wyhamuje razem z niemiecką gospodarką?

Niemiecka lokomotywa europejskie gospodarki dostaje zadyszki. Czy razem z nią spowolni polski transport i logistyka magazynowa?

Staje transport, bo brakuje kierowców, a oni czekają w urzędach na dokumenty

Wojna spowodowała nieoczekiwane problemy z przedłużaniem ważności dokumentów kierowców z zagranicznym obywatelstwem. Tym z Ukrainy i Białorusi kończą się wizy, a ich przedłużenie w Polsce jeszcze nie jest możliwe.

Busy nie znikną, klienci chcą mieć wybór i oczekują usług na żądanie

Pakiet Mobilności nie zlikwiduje przewozów ekspresowych. Tak zwani busiarze wypracowali własną niszę, a jedynym skutkiem nadchodzących regulacji będzie wzrost cen usług.

Siemens Mobility goni Medcom

Niemiecki gigant dopiero przygotowuje pociągi z oszczędnymi falownikami, takimi, jakie już od czterech lat produkuje polska firma.

Logistycy przygotowują się na rosnące potoki towarów, ale niepewność rośnie

W ostatnich pięciu latach powierzchnia magazynowa w Polsce podwoiła się i popyt utrzymuje się nadal. Pomimo rosnących kosztów trwa budowa nowych magazynów, ale na horyzoncie zbierają się chmury.

Za dwa lata koszty użytkowania elektrycznych ciężarówek będą niższe niż diesli

Scania stawia na elektryczność czerpaną z baterii lub sieci napowietrznej. Według Szwedów wodór będzie niszowym paliwem.

Konsumenci zapłacą za awarie i katastrofy coraz większych statków

Ubezpieczyciele płacą coraz większe odszkodowania, a koszty trafią do konsumentów. Pożary stają się prawdziwym problemem nie tylko dla armatorów, ale i ubezpieczycieli.