Załatwianie procedur budowlanych nie kończy się z chwilą uzyskania pozwolenia na budowę. Kiedy obiekt jest już gotowy, niezbędne jest jeszcze pozwolenie na użytkowanie lub zawiadomienie o zakończeniu budowy. Nie jest to jedno i to samo.
[srodtytul]Rodzaj obowiązków[/srodtytul]
Zawiadomienie o zakończeniu budowy jest dużo wygodniejsze dla inwestora. Po jego złożeniu do nadzoru trzeba odczekać 21 dni. W tym czasie powiatowy inspektor bada dokumentację. Jeżeli nie zgłosi sprzeciwu, można już zacząć korzystać z obiektu. Jest to tzw. milcząca zgoda.
Najczęściej niezbędne będzie jednak pozwolenie na użytkowanie. Art. 55 [link=link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E8D905AD8D79C568CEA85382ABF01EBD?id=183262]prawa budowlanego[/link] przewiduje, że jest ono potrzebne, jeżeli obiekt wymaga pozwolenia na budowę i należy do jednej z następujących kategorii: V, IX – XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII – XXX. Co oznaczają te liczby, można dowiedzieć się z załącznika do prawa budowlanego.
O pozwolenie trzeba się jednak starać także wtedy, gdy w trakcie budowy zostały dokonane istotne odstępstwa od projektu budowlanego. Jest ono również wymagane, jeżeli w trakcie budowy powiatowy inspektor miał zastrzeżenia i nałożył obowiązek jego uzyskania.