Mimo to w dalszym ciągu wstrzymywane są budowy nowych projektów. Biur na wynajem jednak przybywa, bo rośnie liczba powierzchni oferowanej do podnajmu.

– Po trudnym początku roku trzeci kwartał przyniósł dalszą poprawę na rynku nieruchomości biurowych w Polsce. Spadki czynszów i zwiększenie liczby zachęt oferowanych przez wynajmujących zaowocowały lekkim wzrostem popytu. Stopy kapitalizacji utrzymują się na dotychczasowym poziomie ze względu na brak transakcji inwestycyjnych, które potwierdziłyby ich realną wysokość – twierdzą w najnowszym raporcie dotyczącym rynku biurowego analitycy C&W.

[srodtytul]O połowę mniej niż rok temu[/srodtytul]

Nastroje na rynku niewątpliwie poprawiają zawierane transakcje, także te dotyczące renegocjacji. Jak podaje C&W, łączny wolumen wszystkich transakcji najmu biur w III kwartale wyniósł 74,7 tys. mkw., co stanowi wzrost o 15 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

– Należy jednak pamiętać, że wciąż są to wartości o wiele niższe niż w 2008 r. Łączny wolumen transakcji najmu w trzech kwartałach 2009 r. wyniósł jedynie 185 tys. mkw. i spadł o 52 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego – zwracają uwagę eksperci C&W.

Dodają, że obniżki czynszów oraz większa skala zachęt pozaczynszowych (np. urządzenie biura) skłaniają jednak najemców do większej aktywności. Sporo jest jednak pustostanów.

– Stosunkowo duża ilość powierzchni biurowej oferowanej na podnajem w połączeniu z nową podażą wpłynęła na wzrost współczynnika pustostanów. Ponadto deweloperzy w sytuacji wciąż słabszego niż w ubiegłych latach popytu są zmuszeni do dalszego wstrzymywania decyzji o rozpoczęciu realizacji większości planowanych inwestycji biurowych – podkreślają analitycy C&W.

[srodtytul]Co będzie dalej[/srodtytul]

Eksperci twierdzą, że w trzecim kwartale tego roku widać pierwsze oznaki łagodzenia polityki banków dotyczącej finansowania projektów inwestycyjnych. Instytucje te jednak nadal wymagają od deweloperów wysokiego poziomu kapitału własnego oraz wynajęcia znacznej części powierzchni w projekcie.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Rozwój sektora PRS"

Dla wielu klientów zakup mieszkania stanie się nieosiągalny

OGLĄDAJ RELACJĘ

Dziś współczynnik pustostanów biurowych w Warszawie wynosi 7,1 proc. Prognozy mówią, że w najbliższych miesiącach będzie wzrastał w związku z nową podażą i ze znaczną ilością powierzchni oferowanej na podnajem (obecnie ok. 58 tys. mkw.). Dlatego czynsze mogą jeszcze spadać.

– Należy jednak podkreślić, że dla projektów w lokalizacjach pozacentralnych, oferowanych obecnie w ramach umów pre-let, oferowane stawki doszły już do granicy opłacalności dla deweloperów. W przypadku budynków zrealizowanych jeszcze na zasadach spekulacyjnych część właścicieli, chcąc uniknąć ryzyka związanego z pustostanami, obniża czynsze efektywne. Inni jednak, licząc na odbicie trendu rynkowego, spodziewanego w związku ze znacznym ograniczeniem podaży, zdecydowali się wstrzymać obniżki czynszów – twierdzą agenci C&W.

[ramka][srodtytul]transakcje na rynku[/srodtytul]

>> Największą transakcją w ostatnim czasie był wynajem przez firmę PORR powierzchni w Poleczki Business Park (4100 mkw.).

>> Spółki z grupy Fiat wynajęły powierzchnię w biurowcu Catalina (3100 mkw.).

>> Firma Bosch zajęła 8900 mkw. powierzchni zbudowanej na własne potrzeby.

[i]źródło: Cushman & Wakefield[/i][/ramka]