[b][i]Podpisałem umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania. Kupujący miał miesiąc na formalności kredytowe. Nie udało mu się uzyskać finansowania, choć mija drugi miesiąc. Chcę wycofać się z umowy, a on nie. Podobno nie mogę jej zerwać, jeśli on się nie zgodzi, bo obiecałem mu na piśmie ten lokal. Czy to prawda?[/i][/b]
(nazwisko do wiadomości redakcji)
[b]Piotr Woźniak, [i]aplikant radcowski, WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr[/i]:[/b]
– Opisana sytuacja nie daje podstaw do jednoznacznej odpowiedzi. Należałoby zapoznać się z treścią i formą umowy przedwstępnej. Co do zasady odstąpienie od niej jest możliwe, gdy strony taką okoliczność w umowie przewidziały. Czytelnik może odstąpić od niej, jeżeli takie uprawnienie zostało przewidziane na wypadek, gdyby kupujący nie wywiązał się w terminie z obowiązku uzyskania kredytowania. W tym celu należy złożyć kupującemu pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy, wskazując podstawę wynikającą z umowy oraz upływ terminu na uzyskanie kredytowania.
Jeżeli strony nie przewidziały możliwości odstąpienia od umowy, to nie jest to możliwe. Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie Sądu Najwyższego poglądem umowa przedwstępna nie jest umową wzajemną, w związku z czym czytelnik nie może skorzystać z ustawowego prawa odstąpienia. Nie oznacza to jednak, że nie może w żaden sposób zerwać umowy. Po upływie terminu na uzyskanie przez kupującego kredytowania czytelnik może wyznaczyć wiążący termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Nieprzystąpienie do niej przez kupującego skutkuje brakiem możliwości skutecznego żądania przez niego zawarcia z czytelnikiem umowy przyrzeczonej lub zapłaty odszkodowania. Czytelnik może bez negatywnych konsekwencji uchylić się od obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży nieruchomości, gdyby kupujący wystąpił z takim żądaniem. Jest również uprawniony do dochodzenia od kupującego naprawienia szkody wynikłej z niedojścia do zawarcia umowy przyrzeczonej, chyba że inaczej postanowiono w treści umowy przedwstępnej. Odszkodowanie może obejmować m.in. poniesione przez czytelnika koszty zawarcia umowy przedwstępnej lub przyrzeczonej (tzw. odszkodowanie w ramach ujemnego interesu umownego). Możliwe jest także, iż umowa przedwstępna została zawarta pod warunkiem uzyskania przez kupującego w terminie miesiąca kredytowania na zakup nieruchomości. Jeżeli termin ten upłynął, a kupujący nie uzyskał środków finansowych, umowa przedwstępna nie wywołuje skutków prawnych. W takim wypadku nie ma potrzeby odstępowania od umowy.