[i][b]W 1994 roku skorzystałam z propozycji gminy Wrocław i wykupiłam mieszkanie kwaterunkowe. Przy jednorazowej wpłacie uzyskałam upust w wysokości 30 %. W 1995 r. zamieniłam to wykupione mieszkanie na większe, ale znów kwaterunkowe. Jestem więc jego najemcą. Teraz gmina ponownie zaproponowała mi wykup z bonifikatą zajmowanego mieszkania. Podobną propozycję otrzymało czterech najemców ostatnich niewykupionych mieszkań w bloku. Podczas załatwiania formalności zmierzających do wykupu okazało się, że ja już nie mogę skorzystać z żadnej bonifikaty. Proszę o informacje jaki przepis to reguluje, i czy nie nastąpiło np. przedawnienie od ostatniego wykupu. [/b][/i]
- J.P.
Ogólne zasady sprzedaży mieszkań komunalnych zostały określone w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=357084]ustawie o gospodarce nieruchomościami z 1997 r.[/link] Z przepisów tej ustawy (m.in. art. 68) wynika, że oferując sprzedaż lokalu mieszkalnego dotychczasowemu najemcy na zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych gmina może udzielić bonifikaty od ceny. Bonifikata obejmuje cenę lokalu, w tym cenę udziału w prawie własności gruntu lub, w przypadku gdy udział obejmuje prawo użytkowania wieczystego, pierwszą opłatę z tego tytułu. Decyzję o udzieleniu bonifikaty podejmuje rada gminy. Jej uchwała określa też warunki udzielania bonifikaty oraz wysokość ich stawek procentowych.
We Wrocławiu obowiązuje uchwała Rady Miejskiej z 27 lutego 1998 roku nr XLIX/697/98 w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Wrocław. Jej tekst wraz ze zmianami dostępny jest pod adresem [link=http://uchwaly.um.wroc.pl/uchwala.aspx?numer=XLIX/697/98]http://uchwaly.um.wroc.pl/uchwala.aspx?numer=XLIX/697/98[/link]. Kwestie udzielania bonifikaty reguluje § 14 uchwały. W 2004 r. Rada Miejska Wrocławia zdecydowała dodać w tym przepisie ust. 5 z następującym zastrzeżeniem: „Bonifikata od ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego może być udzielona tej samej osobie tylko raz”. Prawdopodobnie na podstawie tego przepisu opiera swoje stanowisko gmina informując czytelniczkę o braku uprawnień do skorzystania z bonifikaty.
Moim zdaniem sprawa nie jest jednak jednoznaczna. Uchwała RM Wrocławia nr XXXI/2277/04 wprowadzająca ust. 5 weszła w życie w marcu 2005 r., czyli po 10 latach od dokonania przez czytelniczkę zamiany mieszkań. W momencie przeprowadzania zamiany gminne przepisy nie uzależniały prawa do bonifikaty od tego, czy wykupujący lokal skorzystał z niej już wcześniej. Osoby, które były w identycznej sytuacji jak czytelniczka, lecz ofertę wykupu mieszkania dostały kilka lat wcześniej (do marca 2005 r.), skorzystały na powtórnej bonifikacie. Można więc powiedzieć, że uchwała różnicuje w nieuzasadniony sposób sytuację prawną osób, którym gmina powtórnie zaoferowała wykup lokalu.