>> Zdarza się, że roczne opłaty za użytkowanie gruntu wzrastają nawet o kilkaset procent. Dzieje się tak wtedy, gdy gmina aktualizuje wyceny nieruchomości co kilka lub nawet kilkanaście lat, a w tym czasie wartość działek rośnie. Opłaty mogą się zmienić także wówczas, gdy zmienia się sposób korzystania z gruntów.
>> Jeśli użytkownik wieczysty działki uważa, że nowa wycena jest zawyżona, może ją – zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami – zakwestionować.
>> Aktualizacja opłat za korzystanie z gminnej ziemi nie jest decyzją administracyjno-prawną, lecz jedynie ofertą. Gmina nowe stawki proponuje bowiem jako właściciel gruntu, który oddał go w użytkowanie na podstawie umowy cywilnoprawnej.
>> Jeśli użytkownik, któremu gmina wypowiedziała stare warunki umowy i zaproponowała nowe, nie zgadza się z wyceną, może w ciągu 30 dni od otrzymania nowej oferty skierować sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO).
>> Od rozstrzygnięcia SKO użytkownikowi ziemi przysługuje odwołanie do sądu powszechnego. I to jego prawomocne orzeczenie przesądza o wysokości nowej opłaty za użytkowanie wieczyste.