Właściciel odśnieża chodnik

Zarządcy domów mają obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika biegnącego wzdłuż ich nieruchomości, inaczej grozi im grzywna

Publikacja: 01.12.2010 03:46

Właściciel odśnieża chodnik

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Mimo że synoptycy od dawna zapowiadali opady śniegu, jak co roku, pierwszy śnieg zaskoczył wszystkich. Tymczasem przyjście zimy dla właścicieli posesji i zarządców budynków oznacza dodatkowe obowiązki.

To oni bowiem muszą usuwać śnieg i lód z chodnika, podwórka, bram oraz z dachu budynku. Mówi o tym art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ustawy porządkowej) oraz art. 61 prawa budowlanego.

 

 

Zgodnie z ustawą porządkową właściciel ma dbać o ten odcinek chodnika, który ciągnie się wzdłuż posesji. Wystarczy natomiast, że między chodnikiem a jego działką jest trawnik, by obowiązek usuwania śniegu i lodu ciążył już na gminie.

Z kolei o tę część chodnika, na której znajduje się płatny postój, parking oraz przystanki autobusowe lub tramwajowe, ma dbać firma, która je użytkuje.

Właściciele mają obowiązek odgarnięty śnieg składować w miejscu, w którym nie powodowałby zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów. Tak mówią przepisy, w praktyce bywa z tym różnie.

 

 

Jeżeli bowiem opady śniegu są obfite, wzdłuż ulic tworzą się hałdy śniegu. Jedyne, co można zrobić, to je wywieźć, ale to nie takie proste. Teoretycznie i na to jest rada. Ustawa porządkowa nakłada na zarządców dróg publicznych obowiązek uprzątnięcia zgarniętego na pobocze drogi przez właścicieli śniegu, lodu oraz błota (art. 5 ust. 4 pkt 2). Za pryzmy śniegu zaś leżące przy uliczkach prywatnych odpowiadają współwłaściciele drogi, a więc albo właściciele domów jednorodzinnych, albo wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa. Podmioty te odpowiadają także za odśnieżanie dróg do nich należących.

Część obowiązków właścicieli często przejmują zarządcy nieruchomości. Dzieje się tak w wypadku budynków wielolokalowych i osiedli mieszkaniowych. Wtedy to oni w imieniu właścicieli odpowiadają za stan chodników i dachów. Na ogół wynajmują do tego celu firmę lub też śnieg odgarnia dozorca.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach daje także możliwość, by gmina przejęła od właścicieli nieruchomości wszystkie lub niektóre wynikające z niej obowiązki. Rada gminy może więc w drodze uchwały, na podstawie akceptacji mieszkańców wyrażonej w przeprowadzonym uprzednio referendum gminnym, przejąć np. odśnieżanie chodników.

 

 

Jeżeli właściciel nie czyści chodnika, to straż miejska może nałożyć na niego grzywnę od 20 zł do 5 tys. zł

(art. 103

kodeksu wykroczeń

).

Właściciel (zarządca) może być także surowo ukarany za wiszące sople i zalegający na dachach śnieg. Kontrole w tym zakresie przeprowadzają inspektorzy nadzoru budowlanego. Jeśli się okaże, że śniegu jest za dużo, to w grę wchodzą kary z art. 91a prawa budowlanego. Na jego podstawie właścicielowi (zarządcy) grozi grzywna w wysokości nie mniejszej niż sto stawek dziennych, ograniczenie wolności lub rok więzienia. Sto stawek dziennych oznacza karę nie mniejszą niż 1 tys. zł i nie większą niż 200 tys.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, r.krupa@rp.pl

 

 

>> Do zrzucania śniegu z dachu można kierować pracownika mającego aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości.

>> Pracownik powinien odbyć instruktaż stanowiskowy i uzyskać informację o ryzyku zawodowym.

>> Pracodawca ma zapewnić, a pracownik stosować środki ochrony przed upadkiem (szelki z linką asekuracyjną, kask itp.).

>> Przed rozpoczęciem odśnieżania należy wygrodzić i oznakować strefy niebezpieczne, w których istnieje ryzyko uderzenia spadającym śniegiem czy lodem.

>> Osoby pracujące na wolnej przestrzeni w temperaturze niższej niż 10 stopni C powinny otrzymać odzież ochronną, posiłek regeneracyjny i ciepłe napoje.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr