O sytuacji na rynku mieszkaniowym mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
Główny Urząd Statystyczny podał niedawno dane o łącznej liczbie polskich mieszkań (lokali i domów) na koniec 2017 r. Informacje wskazują, że liczba lokali mieszkalnych oraz domów w Polsce jest już bardzo zbliżona do liczby gospodarstw domowych. Takie proste porównanie może prowokować do pytań o deficyt mieszkaniowy w Polsce.
Przyjrzeliśmy się zależności pomiędzy liczbą polskich mieszkań a gospodarstw domowych (rodzin i singli). Wspomnianą zależność warto przeanalizować w nawiązaniu do danych z ostatnich kilkunastu lat.
Szacunki wskazują, że pod koniec 2017 r. w Polsce mieliśmy około 14,4 mln mieszkań (lokali mieszkalnych i domów). Liczba polskich gospodarstw domowych została oszacowana przez Eurostat na 14,5 mln. Informacje prezentowane na dołączonym wykresie wskazują, że niewielka różnica pomiędzy dwoma analizowanymi wartościami nie jest szczególnie nowym zjawiskiem.
Było ono widoczne również wcześniej. Już w 2014 roku polskich mieszkań było praktycznie tyle samo, ile rodzin i singli. Co ciekawe, liczba mieszkań i gospodarstw domowych po raz pierwszy wyrównała się o wiele wcześniej. Mowa o sytuacji z 2009 roku. Kolejny rok przyniósł przejściowy spadek liczby gospodarstw domowych w Polsce. W latach 2010 - 2011 zaczęła narastać luka pomiędzy liczbą polskich gospodarstw domowych i mieszkań.