• Na początku czerwca Rada Polityki Pieniężnej (już po raz czwarty w tym roku) zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych o 25 punkty bazowe. Stopa referencyjna wynosi dziś 4,50 proc. Podwyżka ta przełoży się na wzrost WIBOR, co wpłynie to na wzrost obciążeń kredytobiorców zadłużonych w rodzimej walucie. Jednocześnie rośnie też EURIBOR.
Zdaniem analityków koszt pieniądza w strefie euro pójdzie w górę po raz drugi w tym roku najprawdopodobniej już w lipcu (dziś wynosi 1,25 proc.). Także skoki kursów walut budzą niepokój. Banki muszą wobec takich wskaźników na rynku coraz mocniej walczyć o klienta i jego zdolność kredytową. Co proponują teraz?
• Bank BGŻ obniżył marże dla kredytów hipotecznych i budowlanych oraz zrezygnował z pobierania prowizji przygotowawczej w przypadku osób, które posiadają lub zdecydują się otworzyć konto osobiste. Dodatkowym czynnikiem obniżającym marże jest posiadanie dobrej historii kredytowej.
– Klienci, którzy do tej pory terminowo spłacali swoje zobowiązania i wraz z kredytem skorzystają z dodatkowych produktów banku, tj.: konto osobiste, karta kredytowa i ubezpieczenie nieruchomości mogą liczyć na marżę obniżoną nawet do 0,95 proc., z rzeczywista roczną stopa oprocentowania (RRSO) od 5,5 proc. – mówi Natalia Czaplewska, analityk produktów finansowych w porównywarce finansowej Comperia. pl.
• Deutsche Bank wprowadził do oferty „Eko Lokum". To promocja, w ramach której można uzyskać kredyt mieszkaniowy na zakup nieruchomości posiadającej certyfikat energetyczny oraz nowe mieszkanie czy też dom wyposażony w rozwiązania proekologiczne. Uzyskane środki wykorzystać można również na remont, modernizację lub budowę z wykorzystaniem technologii zmniejszających zużycie energii cieplnej