1
ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
. Przepis przewidywał zasiedzenie nieruchomości. Mówił, że spółdzielnia, która 5 grudnia 1990 r. była posiadaczem nieruchomości gruntowej, nabywa jej własność poprzez zasiedzenie. Pod warunkiem że wybudowała na tym gruncie bloki na podstawie pozwolenia na budowę lub decyzji lokalizacyjnej. Warunkiem było też to, żeby grunt był własnością Skarbu Państwa, gminy lub żeby jego właściciel pozostał nieznany mimo starań o jego ustalenie.
Tymczasem w niekonstytucyjnym art. 35 pozostał jeszcze ust. 4, który także przewiduje zasiedzenie nieruchomości przez spółdzielnie na podstawie ustawy. Ma on brzmienie podobne do przepisu uchylonego przez TK.
Zdaniem senatorów pozwala on na zasiedzenie nieruchomości bez spełnienia przesłanek z kodeksu cywilnego. Po pierwsze przewiduje skrócenie okresu, po upływie którego można składać wniosek o zasiedzenie. Po drugie dawni właściciele nie mogą skutecznie dochodzić swoich roszczeń do gruntu.
Senat postanowił więc uchylić ust. 4 w art. 35. Oznacza to, że spółdzielnie będą mogły tak jak inne podmioty zasiedzieć grunt na podstawie zasad ogólnych z kodeksu cywilnego.