Z pieniędzy, które dostałam od byłego męża jako spłatę mieszkania chciałabym przeprowadzić remont (wymiana dachu) domu jednorodzinnego, którego właścicielką jest moja mama. Mieszkam razem z matką, jestem zameldowana tam na stałe. Czy w tej sytuacji można przeprowadzić remont, który wymagać będzie uzyskania przeze mnie jako inwestora pozwolenia na budowę? Czy muszę najpierw uzyskać prawny zapis np. darowizny za dożywocie, czy też wystarczająca mogłaby być umowa użyczenia lokalu?
- pyta czytelniczka.
Czytelniczka prawdopodobnie ma wątpliwości, czy uzyska pozwolenie na przeprowadzenie remontu nie będąc właścicielką ani współwłaścicielką domu. Nie są one całkowicie bezpodstawne.
Wprawdzie wykonywanie robót budowlanych w istniejącym już budynku nie musi automatycznie oznaczać konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ale - zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy prawo budowlane – z pewnością wymaga zgłoszenia. Zgłoszenia należy dokonać w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu co najmniej 30 dni przed planowanym terminem wykonania robót. Do zgłoszenia natomiast, tak jak i do wniosku o pozwolenie na budowę, dołączyć trzeba oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Co rozumieć pod pojęciem prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane? Zgodnie z art. 3 pkt 11 prawa budowlanego jest to tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego (np. użytkowanie, służebność) albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. I ta właśnie definicja budzi wątpliwości inwestorów zamierzających przeprowadzić prace budowlane na nieruchomości, do której nie przysługuje im prawo własności, zarząd czy służebność. Dodajmy, że samo pokrewieństwo z właścicielem, ani też zameldowanie czy zamieszkiwanie w budynku nie dają tytułu do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Mimo to remont budynku nienależącego do inwestora jest jak najbardziej możliwy bez konieczności podpisywania z właścicielem umowy darowizny, dożywocia czy użyczenia.