• Dalszych obniżek, przynajmniej na razie, raczej nie będzie, gdyż zaczęło się już sezonowe ożywienie – twierdzą pośrednicy. Od początku wakacji rośnie zainteresowanie wynajmem, ale koncentruje się ono głównie na tanich ofertach, o które pytają studenci i uczniowie.
• Na razie jest w czym wybierać, bo podaż jest duża. Na przykład w Łodzi, jak podaje agencja Północ, nie ma problemu ze znalezieniem mieszkania 3-pokojowego za tysiąc złotych miesięcznie. We Wrocławiu za wynajęcie podobnego lokalu, również o średnim standardzie, kosztuje około 1, 5 tys. zł.
• W miastach akademickich poszukiwane są przede wszystkim mieszkania położone blisko uczelni lub w centrum miasta. Wynajmujący na ogół obniżają ceny podczas negocjacji, nierzadko proponują też potencjalnym najemcom uzupełnienie wyposażenia czy drobny remont.
Jak czytać barometr?
Agencje pośrednictwa (Akcespolska, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.