Targi MIPIM w Cannes potwierdziły bardzo duże zainteresowanie inwestorów Warszawą. – Odbyliśmy wiele spotkań i rozmów, które dotyczyły inwestycji już realizowanych, a także tych dopiero planowanych – mówi Kamil Dąbrowa, rzecznik stołecznego urzędu. – Udało się nam pokazać Warszawę jako miasto otwarte i przyjazne dla wszystkich, i dla inwestorów, i dla mieszkańców. Wygląda na to, że część rozmów będzie miała swoją kontynuację.
Działki i strategia
Warszawa kładzie nacisk na inwestycje mixed-use. – Dziś ani władze miasta, ani inwestorzy nie myślą już o obszarach i inwestycjach monofunkcyjnych – wyjaśnia Kamil Dabrowa. – Chcemy miasta wielofunkcyjnego, wygodnego do życia i pracy, dającego szansę na dobry odpoczynek, ale przede wszystkim planowanego i realizowanego w sposób odpowiedzialny środowiskowo – podkreśla.
W Cannes zainteresowanie wzbudziły różne nieruchomości, m.in. Bazar Różyckiego, puste przestrzenie wokół Stadionu Narodowego, okolice Pałacu Kultury, a także tereny poprzemysłowe, które miasto chce przekształcać w obszary wielofunkcyjne – jak teren huty ArcelorMittal (d. Huta Warszawa). – Uwagę zwróciła Hala Gwardii i inne obiekty w Śródmieściu, które trzeba poddać kompleksowej rewitalizacji – opowiada rzecznik.
Podczas targów rozmawiano zresztą nie tylko o prezentowanych nieruchomościach, ale także o tych, które mają być wystawione na sprzedaż w przyszłości.
Kamil Dąbrowa podkreśla, że Warszawa jest gorącym punktem na mapie rynku nieruchomości. – Inwestorów bardziej niż konkretne działki interesowała strategia władz Warszawy na współpracę z branżą nieruchomości – podkreśla. – Spotkania prezydenta Rafała Trzaskowskiego dotyczyły m.in. rozwoju inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Inwestorzy pozytywnie przyjęli wiadomość, że od kwietnia stołeczne Biuro Rozwoju Gospodarczego rozrośnie się o dział poświęcony projektom PPP oraz wspieraniu inwestorów – dodaje.