Darowizny przekazywane najbliższej rodzinie (to m.in. dzieci, wnuki, małżonek i rodzeństwo) są zwolnione z podatku, jeśli zostaną spełnione specjalne warunki, o których mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Podstawowe warunki
By skorzystać z preferencji, obdarowana osoba musi zgłosić darowiznę właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy. Otrzymanie pieniędzy trzeba udokumentować dowodem wpłaty na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
W gorszej sytuacji jest ten, kto otrzymał gotówkę do ręki, gdyż nie ma prawa do zwolnienia. Takiej formy przekazania darowizny nie da się bowiem udokumentować.
Ministerstwo Finansów wydało 15 lutego interpretację ogólną (sygn. PL/LM/834/ 10/BNJ/12/41), w której rozwiązało inny problem ważny dla podatników przekazujących dzieciom pieniądze na zakup nieruchomości. Wynika z niej, że pieniądze będące przedmiotem darowizny lub polecenia darczyńcy można przekazać bezpośrednio na rachunek bankowy dewelopera, ale na rzecz nabywcy, który zawarł z nim umowę. Wcześniej zdarzało się, że organy podatkowe kwestionowały prawo do zwolnienia z podatku, gdyż twierdziły, że środki nie trafiły na konto obdarowanego, ale do innego podmiotu. Teraz nie będzie już tego problemu.