Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji podatkowej z 5 lipca 2012 (nr IPTPB3/423-112/12-5/MF).
Wspólnota mieszkaniowa tworzona przez właścicieli 11 lokali mieszkalnych i 2 użytkowych miała wątpliwości dotyczące rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Chodziło m.in. o zwolnienie z opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez wspólnotę z tytułu odsetek od nieterminowych wpłat na utrzymanie części wspólnej nieruchomości.
Dodatkowe pieniądze za zwłokę
Odsetki były naliczane wtedy, gdy z regulowaniem opłat przeznaczonych na utrzymanie części wspólnej nieruchomości spóźniał się właściciel lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Przedstawiając własne stanowisko we wniosku o interpretację Wspólnota stwierdziła, że przychody z tytułu odsetek od nieterminowych opłat w obu przypadkach są ściśle powiązane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi i nie służą innym celom niż ich utrzymanie, a tym samym nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Jej zdaniem gospodarka zasobami mieszkaniowymi nie została zdefiniowana w ustawie o CIT. Dlatego zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali, będących we wspólnocie mieszkaniowej, niezależnie czy wspólnota obejmuje lokale mieszkalne, czy użytkowe, należy kwalifikować jako pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlegające zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.
Nie tylko mieszkania
Dyrektor IS nie zgodził się ze wspólnotą. Przypomniał, że dochód wspólnoty może być zwolniony z CIT, gdy łącznie spełnione są dwie przesłanki: