Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: OSK 1388/11) przyjął, że chociaż ta umowa nie została wymieniona w ustawie z 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty za mienie zabużańskie, mieści się w zakresie jej art. 1 ust. 2. Przepis ten przewiduje, że ustawę stosuje się także do osób, które na skutek innych okoliczności, związanych z wojną, były zmuszone opuścić b. terytorium RP.
Skargę kasacyjną do NSA złożyła Anna P. Wojewoda mazowiecki i minister skarbu odmówili potwierdzenia jej prawa do rekompensaty za mienie pozostawione za Bugiem, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na te decyzje.
Anna P. i jej ówczesny narzeczony Zygmunt P. gospodarowali wspólnie na 38 ha. W 1945 r. Zygmunt P. został skazany na dziesięć lat łagru za przynależność do AK. Z mocy tego wyroku skonfiskowano również cały majątek, następnie znacjonalizowany i włączony do sowchozu.
Obywatele polscy opuszczali tereny ZSRR z różnych przyczyn, również osobistych
W 1956 r. Zygmunt P. wrócił z łagru do Polski. Annie P. udało się to dopiero w 1958 r. W trakcie drugiej akcji repatriacyjnej (podczas pierwszej nie dostała zezwolenia na wyjazd), przeprowadzonej na podstawie umowy z 1957 r., repatriowała się razem z dwoma synami do Polski, gdzie wyszła za mąż za Zygmunta P.