Większość dużych miast aktualizuje opłaty roczne za użytkowanie wieczyste raz na sześć –siedem lat. Co roku inna grupa użytkowników wieczystych otrzymuje podwyżkę. Właściciel gruntu (zazwyczaj jest to gmina), który chce, by podwyżka obowiązywała od nowego roku, musi wypowiedzieć dotychczasową opłatę do końca poprzedniego roku.
Uwaga! Gdyby gmina lub starostwo spóźniło się choćby o jeden dzień i pismo w sprawie podwyżki wysłało do użytkownika w styczniu 2013 r., to opłata w nowej wysokości wejdzie w życie od 1 stycznia 2014 r.
30 dni na odwołanie
Pismo z aktualizacją dotychczasowej opłaty zawsze zawiera pouczenie o sposobie kwestionowania podwyżki. Użytkownik wieczysty, który nie zgadza się z nią, może odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego (SKO) właściwego ze względu na położenie nieruchomości. Na złożenie wniosku w tej sprawie ma 30 dni (liczy się je od dnia doręczenia mu wypowiedzenia). Jeśli nie zdecyduje się wystąpić do SKO, będzie to oznaczało, że akceptuje podwyżkę.
Do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed SKO użytkownik wieczysty wnosi opłatę w dotychczasowej wysokości. SKO może ustalić, że podwyżka była niezasadna. Wtedy obowiązuje stara opłata. Gdyby zaś użytkownik przegrał, to musi zapłacić różnicę między tym, co zapłacił do chwili rozstrzygnięcia, a tym, co wynika z podwyżki. Tak samo jest w razie przegranej w sądzie.
Idziemy do sądu
Gdyby SKO nie przyznało racji użytkownikowi, może on w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia wnieść, za pośrednictwem SKO, sprzeciw do sądu. Sprzeciw jest równoznaczny z żądaniem przekazania sprawy do sądu cywilnego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.