Z analiz Open Finance i serwisu Domiporta.pl wynika, że w styczniu średnia roczna rentowność netto wynajmu mieszkań to 4,18 proc. - W porównaniu z sytuacją z listopada ub.r. obniżyła się o 0,3 p.p. - podaje Bernard Waszczyk, analityk z Open Finance. - Spadek po części wynika ze zmian stawek oferowanych przez wynajmujących, które się nieznacznie obniżyły oraz ze wzrostu cen nieruchomości - tłumaczy.
Dodaje, że wskaźnik średniej rentowności wynajmu mieszkań jest wyliczany na podstawie średnich stawek za wynajem mieszkań oferowanych w serwisie Domiporta.pl w przeliczeniu na mkw. oraz średnich cen transakcyjnych lokali, za jakie klienci Open Finance dokonują transakcji. Uwzględniono dane z Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia.
Komu wynajmiemy
Według ekspertów z Open Finance i Domiporta.pl sytuacja na rynku wynajmu jest względnie stabilna. - Mamy środek roku akademickiego, więc istotny czynnik, jakim jest sezonowość najmów studenckich nie wpływa w zdecydowany sposób na podaż lub popyt - mówi Agnieszka Grotkowska, dyrektor ds. projektów specjalnych serwisu Domiporta.pl. - Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w zakup mieszkania jest inwestycją długoterminową. Jej opłacalność zatem należy rozpatrywać również w takim kontekście - podkreśla.
I dodaje, że prezentowane dane odnoszą się do aktualnych warunków rynkowych, do aktualnego poziomu inflacji i oprocentowania lokat i obligacji, ale również do dzisiejszych cen mieszkań.
Patrz: