Stopy procentowe NBP od lipca br. utrzymują się na niezmienionym poziomie. Natomiast WIBOR 3M, który jest głównym składnikiem oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych, wahał się w tym okresie, osiągając od 2,72 proc. w wakacje do 2,67 we wrześniu.
– Na ten niewielki spadek WIBOR marże kredytów udzielanych w złotówkach zareagowały nieznacznym wzrostem – mówi Gabriela Drzymalska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
– Wrześniowa marża kredytu hipotecznego w wysokości 300 tys. zł, przy LTV równym 80 proc., wzrosła do poziomu 2,56 proc. (z 2,53 proc. w sierpniu). – Głównie jest to skutkiem stosunkowo dużego skoku marży w ING Banku Śląskim, ale również mniejszego wzrostu w Deutsche Banku i Getin Noble Banku. W ujęciu kwartalnym wzrost marży wyniósł 0,07 punktu procentowego – mówi Gabriela Drzymalska.
Natomiast w przypadku kredytu w wysokości 300 tys. zł, ale udzielanego w ramach cross-sellingu (oferta z dodatkowymi produktami finansowymi), z miesiąca na miesiąc wzrosła o 0,07 pkt procentowego – z 1,58 proc. do 1,65 proc. – wynika z danych Comperii.pl.
– Największy wpływ na to miała zmiana w ofercie ING Banku Śląskiego. Kwartalnie wzrost ten wyniósł 0,04 punktu procentowego – podaje Gabriela Drzymalska.