– Najszybciej z oferty rynku pierwotnego znikają mieszkania dwupokojowe, a w drugiej kolejności kawalerki – mówi Anna Karaś, analityk rynku nieruchomości redNet Property Group. – Najwolniejsze tempo sprzedaży odnotowujemy w przypadku lokali z czterema pokojami ze względu na wysokie ceny całkowite takich mieszkań. Z kolei biorąc pod uwagę metraż mieszkań, a nie liczbę pokoi, największe tempo sprzedaży dotyczy lokali o powierzchni do 40 mkw. oraz tych z przedziału 40–50 mkw. – dodaje.
Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu nieruchomości Dompress.pl, zauważa, że od wielu miesięcy na rynku deweloperskim nabywców znajduje więcej mieszkań, niż jest wprowadzanych do sprzedaży. – Oferta się kurczy, a wraz z nią czas sprzedaży mieszkań. Błyskawicznie z katalogów deweloperów znikają małe lokale w inwestycjach z segmentu popularnego. Czasem zaczyna ich brakować już na wczesnym etapie budowy. Regułą jest, że najszybciej wyprzedają się lokale w najniższych cenach całkowitych – mówi Kamil Niedźwiedzki.
Miesięczna rata kredytu za tzw. mieszkanie kompaktowe jest porównywalna do stawki najmu lokali, co na pewno zachęca do zakupu. – Bardzo aktywną grupą na rynku nieruchomości są także osoby, które kupują takie mieszkania inwestycyjnie, ze względu na ich wysoką rentowność – przypomina analityk Dompress.pl.
I dodaje, że większe mieszkania zaczynają się sprzedawać, kiedy budowa dobiega końca. – Także w tym przypadku dla kupujących liczy się jednak przede wszystkim cena. W pierwszej kolejności nabywców znajdują mieszkania wycenione najniżej – mówi Kamil Niedźwiedzki. – Mieszkania w inwestycjach, które dopiero wchodzą na rynek, są tak zaprojektowane, żeby odpowiadały kryteriom wyboru większości kupujących. W portfolio deweloperów zalegają lokale wybudowane wcześniej, które nie przystają do dzisiejszego popytu – dodaje analityk. Są to mało funkcjonalne mieszkania o dużej powierzchni ze stosunkowo dużą liczbą pokoi.
Z kolei Bartosz Turek, kierownik działu analiz w Lion's Bank, ocenia, że proces sprzedaży przeciętnego projektu z segmentu popularnego deweloperzy starają się zakończyć w dwa–trzy lata.